Finał 6. Międzynarodowego Konkursu na Kompozycję Jazzową, koncert "First Was The Voice" i grupa EABS czyli sobota na 14. Silesian Jazz Festivalu

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

30 listopada, w ramach 14. Silesian Jazz Festival czekają nas trzy wydarzenia. O godzinie 18:00 w sali koncertowa Katowice Miasto Ogrodów odbędzie się gala finałowa 6. Międzynarodowego Konkursu na Kompozycję Jazzową. Następinie, o 19:00, w sali kameralna usłyszymy koncert "First Was The Voice". Wreszcie o 20.00 wystąpi grupa EABS.

Podczas koncertu „First Was The Voice” zaprezentują się studenci klasy wokalnej Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Tytuł nawiązuje do festiwalu Ad Libitum i podkreśla znaczenie głosu jako pierwszego i najbardziej naturalnego instrumentu.

Artyści odwołują się do pierwotnych założeń sztuki wokalnej – śpiewania w grupie i związanego z tym ogromnego przekazu emocjonalnego. Na scenie pojawi się unikatowy skład: 9 wokalistów, 2 kontrabasy i perkusja. Publiczność usłyszy m.in.: kompozycje Esbjorna Svennsona, Chicka Corea i Kenny Garretta w wielogłosowych współczesnych aranżacjach Pawła Zielaka.

Jazz, w którym najpełniej wybrzmiewa tradycja black music i słowiańska nostalgia. Electro-Acoustic Beat Sessions, w skrócie EABS, wyrastał w środowisku hip-hopu i zaczynał od improwizowanych sesji we wrocławskich klubach. Później, dokładnie co dwa lata, dokonywał skoku w nadprzestrzeń. W 2013 został okrzyknięty Wrocławskim Artystycznym Odkryciem Roku. W 2015 w Kielcach EABS złożył hołd Milesowi Davisowi w Memorial to Miles. 2017 rok to znakomicie przyjęta płyta Repetitions (Letters to Krzysztof Komeda). Jej sukces sprowokował EABS do nagrania dwóch kolejnych winyli poświęconych Komedzie – koncertową Live at Jazz Hipnoza oraz Kraksa/Svantetic wydaną w brytyjskim labelu 22a Music.

Z okazji 50. rocznicy śmierci Komedy, która obchodzona jest w tym roku pod patronatem UNESCO, EABS wróci do Katowic właśnie „tryptykiem” Komedowskim.

Tagi: