Festiwal Ad Libitum: W czwartek inauguracja!

Zanim w sobotę rozbrzmi po raz pierwszy w Polsce London Jazz Composers, przez dwa dni w sali Laboratorium Centrum Sztuki Współczesnej będziemy mogli doświadczyć wielu języków muzycznej improwizacji w składach kameralnych. W czwartek zagrają: Klaus Schöpp (flet kontrabasowy), Marc Lingk (puzon, elektronika) i Wojciech Błażejczyk (gitara el.) po nich Jerzy Mazzoll (klarnet basowy, klarnet), Sławek Janicki (kontrabas), Qba Janicki (perkusja, elektronika) a na koniec duet Trevor Watts (saksofon) i Veryan Weston (fortepian).

Niemiecki flecista i kompozytor Klaus Schöpp związany jest ze światem muzyki współczesnej. Razem z puzonistą Marcie Lingkiem tworzyli Modern Art Sextet. Szczególnie ten drugi zafascynowany jest muzyką elektroniczną, w tym muzyką algorytmów. Na scenie muzycy spotkają się z gitarzystą Wojciechem Błażejczykiem - gitarzystką, kompozytorem, improwizatorem i sound designerem, laureatem wielu nagród kompozytorskich - w tym m.in. III miejsca na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim K. Pendereckiego Arboretum za utwór Introjekcja (2012). Ostatnio nakładem oficyny ForTune ukazała się jego płyta "Loopowizacje".

Trio Mazzoll/Janicki/Janicki od czasu niedawnego powrotu znakomitego klarnecisty Jerzego Mazzolla do czynnego życia koncertowego, cieszy się na naszej scenie zasłużonym uznaniem. Panowie stworzyli razem muzykę nagrali razem płytę „Minimalover”. Sławek Janicki brał także udział w projekcie Mazzolla Art Rythmic Dialogues. Trio można z pewnością uznać za working-band jednego z najciekawszych polskich improwizatorów, a każdy ich koncert jest podróżą w nieznane.

Finał pierwszego dnia festiwalu Ad Libitum to duet, można by rzec, nestorów brytyjskiej sceny muzyki improwizowanej. Trevora Wattsa usłyszymy także podczas finału festiwalu z Lonodon Jazz Composers. Jego duet z Veryanem Westonem to jednak jeszcze inna historia. Założony przez Wattsa Spontaneous Music Ensemble dał, zdaniem wielu, podwaliny dla całego zjawiska, które nazywamy dziś sceną imrpowizowaną Wysp Brytyjskich. W duecie z Westonem saksofonista występuje zaś przeszło 40 lat! Mimo tak długiego stażu, właśnie w ostatnich latach ich muzyka nabrała nowego powabu. Doceniono to m.in. wyróżnieniem na prestiżowym London Jazz Festival. Uznaniem cieszą się także ich wspólne albumy:  “6 Dialogues” [Emanem 4069 2001] i późniejszy “5 More Dialogues” [Emanem 5017 2011] a także podwójny album koncertowy “Dialogues in two places” [HFHCD 010D]. Każdy koncert jest dla nich okazją do poszukiwania nowych terytoriów. Ta niewiadoma, zaskoczenie i nieprzewidywalność   ich muzyki i związane z nią emocje z miejsca, w naturalny sposób udzielają się publiczności. Zawsze na krawędzi. To podejście zawsze przynosi niezwykle dorodne muzyczne owoce.

CO? Festiwal Ad Libitum - dzień I: 
KTO? 
Klaus Schöpp (flet kontrabasowy), Marc Lingk (puzon, elektronika), Wojciech Błażejczyk (gitara el.)
Jerzy Mazzoll (klarnet basowy, klarnet), Sławek Janicki (kontrabas), Qba Janicki (perkusja, elektronika)
Trevor Watts (saksofon), Veryan Weston (fortepian)
GDZIE? Laboratorium Centrum Sztuki Współczesnej – Zamek Ujazdowski
KIEDY? Czwartek, 10.10 - godzina 19:00
BILETY? 30/20 PLN

Tagi: