Fabrizio Bosso na Jazzie na Starówce

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

Fabrizio Bosso należy do grona najlepszych włoskich trębaczy o międzynarodowej renomie. Laureat prestiżowych nagród jak Best New Talent Musica Jazz, Jazz Top. Grał z Randy Breckerem, Charlie Hadenem, Steve Colemanem. 8-go sierpnia, wraz ze swoim kwartetem, wystąpi, w ramach Festiwalu Jazz na Starówce, na Rynku Starego Miasta w Warszawie.

Fabrizio Bosso urodził się w 1973 r Turynie. W wieku pięciu lat rozpoczął naukę gry na trąbce pod okiem ojca trębacza. Ukończył Konserwatorium Giuseppe Verdiego w Turynie mając zaledwie piętnaście lat. Po ukończeniu studiów otrzymał stypendium w St. Mary College w Waszyngtonie gdzie realizował swoje zainteresowania improwizacją. Przeszedł przez wszystkie rodzaje muzyki, jazz, muzykę klasyczną, pop, muzykę latynoską. Znaczący i różnorodny wpływ na jego muzykę miały koncerty i nagrania z Charlie Haden Liberation Orchestra i Javier Girotto Latin Mood.

Jest bardzo aktywnym muzykiem zarówno jako solista i jako sideman. Koncertował z muzykami jak: George Russell, Kenny Wheeler, Dave Liebman, Carla Bley, Steve Coleman, Enrico Pieranunzi, Gabriele Mirabassi, Roberto Gatto, Flavio Boltro, Chiara Civello.

Już jego pierwszy album Fast Flight (2000) nagrany z jego kwintetem, zdobył tytuł Best New Talent przez włoski magazyn Musica Jazz. W 2007 roku wydał pierwszy album dla Blue Note You’ve Changed (jego kwartet i 13 smyczków pod kierownictwem Paolo Silvestri). W 2009 roku za album Stunt (w duecie z Antonello Salis) otrzymał nagrodę Top Jazz Award.

Dziś jego dyskografia liczy ponad dwadzieścia płyt. Jego ostatni album (2015) to Duke, na którym składa hołd jednemu z największych kompozytorów w historii jazzu, Duke Ellingtonowi.

Rok temu powstał jego nowy kwartet - Fabrizio Bosso Quartet - z Julianem Oliverem Mazzariello na fortepianie, Luca Alemanno na kontrabasie i Nicola Angelucci na perkusji, który słyszymy na festiwalu.

CO? – Fabrizio Bosso Quartet
KTO? – Fabrizio Bosso, Julian Oliver Mazzariello, Luca Alemanno, Nicola Angelucci
GDZIE? – Rynek Starego Miasta, Warszawa
KIEDY? – 08/08/2015, 19:00
BILETY? – wstęp wolny

Tagi: