Experiment: Penderecki - debiut płytowy Pianohooligana!

Autor: 
Redakcja

23 listopada ukaże się debiutancka solowa płyta Piotra Orzechowskiego, znanego jako Pianohooligan. Album będzie nosił tytuł „Experiment: Penderecki”. Data premiery została wybrana nieprzypadkowo. Tego dnia w Filharmonii Poznańskiej odbędzie się koncert z okazji urodzin mistrza, z udziałem Pianohooligana. Wtedy zostanie wręczony mistrzowi pierwszy egzemplarz płyty. Do sklepów krążek trafi 27 listopada. Album ukaże się nakładem prestiżowego wydawnictwa Decca Classics we współpracy z Universal Music Polska.

Materiał na płytę „Experiment: Penderecki” został zarejestrowany w Szwajcarii - była to jedna z nagród jaką Piotr Orzechowski otrzymał triumfując w ubiegłym roku w konkursie Parmigiani Montreux Jazz Solo Piano, który odbył się podczas 45 edycji szwajcarskiego Montreux Jazz Festival.

Pianohooligan wykonuje utwory Krzysztofa Pendereckiego - reinterpretacje, zarówno próby możliwie wiernego odczytania oryginałów jak i wariacje na temat utworów autora „Trenu Ofiarom Hiroszimy”. Nie bez znaczenia jest fakt, że Orzechowskiego wspierał w tym przedsięwzięciu sam Penderecki.

- Profesor słyszał materiał, wysłuchiwał koncepcji już w zarodku - mówi Pianohooligan - - Po usłyszeniu wstępnego miksu zaprosił mnie parę razy do swojego domu i tam słuchaliśmy jej razem.
- Widziałeś jego słynny sad?
Tak, nawet parę z tych drzew znajdzie się w książeczce dołączonej do płyty.

Realizację projektu wsparł Narodowy Instytut Audiowizualny.

Na płycie znajdą się następujące utwory:
1. Capriccio per oboe
2. Polymorphia
3. Stabat Mater
4. Lacrimosa
5. Larghetto
6. Sinfonietta per archi - Allegro Molto
7. Sinfonietta per arch - Vivace
8 Aria
9. Sonorist Variation I
10. Sonorist Variation II
11. Sonorist Variation III
12. Sonorist Variation IV
13. Sonorist Variation V
14. Aria da capo


Piotr Orzechowski ma 21 lat. Od triumfu w konkursie w Montreux jego kariera nabrała tempa. W raz z zespołem High Definition zwyciężał w kolejnych prestiżowych rywalizacjach muzycznych - od belgijskiego Jazz Hoeilaart 2011 jak i podczas Krokus Jazz Festiwal w Jeleniej Górze. Z High Definition odbyli również trasę koncertową po Polsce z udziałem legendarnego amerykańskiego trębacza Randy Breckera. Pianohooligan wystąpił także m.in. podczas ubiegłorocznej edycji festiwalu Sacrum Profanum podczas finałowego koncertu Reich 75.
Niedawno na poznańskim festiwalu Nostalgia wykonywał wraz z Marcinem Maseckim kompozycje G.I. Gurdjieffa.

Tagi: