Ex Eye na początek 20. Festiwalu Jazz Jantar

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

29 października startuje Festiwal Jazz Jantar 2017. Grupa Ex Eye, występem w klubie Żak, zainauguruje jesienną odsłonę, 20. jubileuszowej edycji. 

Jazz w metalowej wytwórni, dla której nagrywają między innymi pionierzy death metalu z Obituary albo jedna z najpopularniejszych współczesnych grup stoner metalowych – Red Fang? Niewielu odważyłoby się na taki ruch, ale Colin Stetson od początku kariery kroczył własną, nieoczywistą ścieżką, na której napotykał artystów z przeróżnych światów muzycznych, od Toma Waitsa przez The Chemical Brothers po Arcade Fire. Jego talentem oraz unikalną techniką zachwycali się fani muzyki alternatywnej podczas Off Festivalu w 2012 roku, ale także bywalcy festiwalu Jazz Jantar, którzy mogli zobaczyć jego solowy koncert dwa lata później.

Pomysł na EX EYE, najnowsze przedsięwzięcie saksofonisty, narodził się w 2016 roku, w trakcie sesji nagraniowych do innego wydawnictwa - Sorrow: A Reimagining Of Gorecki's 3rd Symphony, gdzie Stetson wziął na warsztat Symfonię Pieśni Żałosnych autorstwa Henryka Góreckiego i przemienił ją na typowy dla siebie, ponadgatunkowy sposób. Wtedy to zacieśnił więzy z Gregiem Foxem i Shahzadem Ismaily'em, z którymi postanowił kontynuować współpracę pod nową nazwą. Skład uzupełnił wieloletni przyjaciel muzyka – Toby Summerfield.

Greg Fox znany jest przede wszystkim z kontrowersyjnego Liturgy, które chociaż nie ma na koncie spektakularnych wyczynów koncertowych czy głośnego życia pozascenicznego na miarę hasła sex, drugs and rock'n'roll, to zdołało podzielić fanów metalu. Dla jednych są objawieniem, awangardowym black metalem poszerzającym granice gatunku, dla innych to pozerzy bezczeszczący dorobek skandynawskiej klasyki. Fox ma jednak znacznie szersze horyzonty, w 2011 roku tygodnik Village Voice wybrał go najlepszym nowojorskim perkusistą, a jeszcze w tym roku muzyk zamierza uwiarygodnić słuszność tego wyboru, publikując album The Gradual Progression, na którym będzie można usłyszeć tylko i wyłącznie perkusję. Dobrzy perkusiści nie są rzadkością, wielcy tak - tymi słowami Chris Richards z Washington Post zachwalał talenty Grega Foxa, porównując jego zdolność do jednoczesnego tworzenia zgrabnym melodii oraz improwizowania w zaskakujących kierunkach do Johna Bonhama z Led Zeppelin czy Keitha Moona z The Who.

CO? – 20. Jazz Jantar: Ex Eye
KTO? – Colin Stetson, Greg Fox, Shahzad Ismaily, Toby Summerfield
GDZIE? – Klub Żak, Gdańsk
KIEDY? – 29/10/2017, 20:00
BILETY? – 60 pln / 50 pln / 40 pln
KARNET? - 300 pln / 200 pln

Tagi: