Ex & Brass Unbound na rozpoczęcie 9. Krakowskiej Jesieni Jazzowej

Autor: 
Redakcja, mat. pras.
Autor zdjęcia: 
mat. promocyjne

Już w najbliższą niedzielę rusza 9 edycja Krakowskiej Jesieni Jazzowej. Jedno z najważniejszych wydarzeń jazzowych roku zaczyna od mocnego uderzenia. 28-go września, na Placu Nowym w Krakowie, festiwalu zainauguruje występ The Ex & Brass Unbound z udziałem Kena Vandermarka i Matsa Gustafssona.

Możemy spodziewać się niezwykle energetycznej mieszanki punk-rockowych, ale i etiopskich rytmów, free-jazzowych solówek dęciaków i zaangażowanych tekstów. Grupa uzupełniona została przez kwartet znakomitych muzyków jazzowych – Mats Gustafsson, Ken Vandermark, Roy Paci i Wolter Wierbos –  i od 2010 roku występuje i nagrywa jako The Ex & Brass Unbound.

Grupa The Ex występuje na scenach całego świata od 35 lat. W tym czasie zagrała ponad 1500 koncertów, w tym na najpoważniejszych scenach i festiwalach; nagrała ponad 30 płyt i zdobyła sobie uznanie olbrzymiej rzeszy słuchaczy.
W pierwszym okresie grupa dosyć często zmieniała swój skład osobowy, a od 2009 roku, po odejściu wokalisty G.W. Soka, tworzą ją Andy Moor, Terrie Hessels, Arnold De Boer i Katherina Bornefeld.

The Ex występowali i nagrywali z całą plejadą czołowych instrumentalistów z całego świata (tacy muzycy, jak: Ab Baars, Tom Cora, Han Bennink, Hamid Drake, John Butcher czy DJ Olive wnieśli znaczący wkład w dokonania zespołu).
Osobnym doświadczeniem są dla grupy związki z muzykami afrykańskimi – wielokrotnie wyjeżdżali do Mali, Ghany, Konga, a przede wszystkim do Etiopii. Spotkanie niezwykle popularnego w Etiopii, urodzonego w 1935 roku i przez wiele lat szefa narodowej orkiestry cesarza Haile Selasie, saksofonisty Getatchew Mekuria, zaowocowało kilkuletnią współpracą, trasami koncertowymi i rewelacyjnie przyjętymi nagraniami.
Ich wspólne dokonania jeszcze raz potwierdzają, że wszelkie podziały w muzyce są nieistotne – karkołomne, jak mogłoby się wydawać, połączenie punk rocka, free jazzu i tradycyjnej muzyki afrykańskiej, przyniosło wspaniałe rezultaty.


CO? – Krakowska Jesień Jazzowa -  The Ex & Brass Unbound
KTO? – Arnold de Boer, Katherina Bornefeld, Mats Gustafsson, Terrie Hessels, Andy Moor, Roy Paci, Ken Vandermark, Wolter Wierbos
GDZIE? – Plac Nowy, Kraków
KIEDY? – 28/09/2014, 20:00
BILETY? – wstęp wolny

Tagi: