Ethan Iverson i jego wersja muzyki Buda Powella już w sklepach

Autor: 
Redakcja
Autor zdjęcia: 
materiały promocyjne

Bud Powell In The 21st Century to nowy album pianisty i historyka Ethana Iversona, który mierzy się z bebopową twórczością Buda Powella, aranżując jego utwory na big band. Trzonem orkiestry jest kwintet potężnych muzyków, Ingrid Jensen (trąbka), Dayna Stephens (saksofon), Ben Street (bas), Lewis Nash (perkusja) oraz sam Ethan Iverson (fortepian).

Za materiał źródłowy posłużyły cztery oryginalne utwory Powella nagrane w kwintecie w roku 1949, a ponieważ jest to jedyna sesja, na której obecne są instrumenty dęte, Iverson zdecydował się uczynić z nich podstawę swoich orkiestracji. Zapożyczone od Powella idee harmoniczne i melodyczne przewijające się przez kolejne kompozycje, sprawiając silne wrażenie obcowania ze słynnym pianistą.

Iverson przez ogromną część kariery balansował pomiędzy dwoma jazzowymi bytami – muzyką historyczną oraz jej współczesnym wcieleniem. Nowa płyta jest wyraźnym odzwierciedleniem tego porządku. Poza aranżacjami utworów Powella, na płycie znajdują się też całkowicie nowe kompozycje. Niemniej i w nich można usłyszeć echa improwizacji legendy bebopu. Dość powiedzieć, że w wielu utworach pojawiają się fragmenty oryginalnych partii solowych pianisty odgrywane przez kolejnych muzyków.

Bud Powell In The 21st Century jest przełomowym albumem w karierze Ethana Iversona. Co więcej, przybliża i ukazuje w pełnej krasie bogatą, lecz nieco spatynowaną spuściznę Buda Powella. W zespole, jaki Iverson zgromadził podczas sesji  znalazło się 16 osób, a wśród nich m.in: Ingrid Jensen, Dayna Stephens, Ben Street i Lewis Nash.

Tagi: