EST- live in London

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

Od czasu kiedy przestało istnieć EST czyli Esbjorn Svenson trio minęło 10 lat. Życie tego znakomitego zespołu trwało do czasu śmierci lidera, który zginął w wypadku nurkowym, ale dzięki burzliwemu życiu koncertowemu formacji pozostało pewnie sporo nagrań formacji, które z czasem pokazywać się będą na jazzowym rynku i na nowo rozbudzać wyobraźnię licznej grupy zagorzałych fanów tria.

Płytą Live In London firma ACT, która zbudowała swoją potęgę na muzyce EST, postanowiła uczcić pamięć grupy i z pewnością znacznie pomnożyć stan konta i dostarczyła fanom podwójny krążek zawierający rejestrację londyńskiego koncertu tria sprzed trzynastu lat. Bilety na ten występ, w słynnej Barbican Hall, będący częścią brytyjskiej trasy koncertowej zespołu odbytej po wydaniu najlepiej dotychczas sprzedającego się albumu Viaticum, zostały wyprzedane na długo przed datą koncertu.

Na szczęście całość została nagrana i teraz będziemy mogli cieszyć się nią do woli. Tym bardziej to krzepiąca myśl, że EST słynęło z koncertów i podczas występów na żywo nadawało swojej muzyce wymiaru daleko wykraczającego to, co oferowały płyty studyjne.

Zatem Esbjorn Svenson – fortepian, Dan Berglund – kontrabas i Magnus Östrom – perkusja po raz kolejny na srebrnych krążkach z muzyką, o której Jammie Cullum powiedziała kiedyś, że jest jedyną jazzową muzyką, którą może bez obaw puszczać swoim niejazzowym przyjaciołom.
 

Tagi: