Esperanza+ Znamy gwiazdę tegorocznego Solidarity of Arts!

Autor: 
Redakcja
Autor zdjęcia: 
Sandrine Lee

Dla nas ten komunikat to ogromna satysfakcja, dla wielu może zaskoczenie, a dla innych pewnie niewiadoma. Możemy już ogłosić, że bohaterką kolejnej edycji koncertu "+" będzie ubiegłoroczna (i nie tylko ubiegłoroczna) laureatka nagrody Grammy, wybitna amerykańska basistka, kontrabasistka, kompozytorka, aranżerka i wokalistka, Esperanza Spalding - napisał na oficjalnym facebookowym profilu Solidarity of Arts dyrektor tego przedsięwzięcia Krzysztof Materna. Koncert odbędzie się w sierpniu, oczywiście w Gdańsku. Dokładana data wydarzenia zostanie podana wkrótce. 

Esperanza Spalding jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych artystek na jazzowej scenie - swoistą ambasadorką muzyki improwizowanej w świecie amerykańskiej popkultury. Ma na koncie 4 autorskie płyty. Podobnie jak  Robert Glasper, Jose James czy Gregory Porter, jazzową tradycję, na równi  muzyką  r’n’b, soulem, hip-hopem, popem towrzy idiom, którymi chcę rozmawiać ze… swoimi kolegami z dzielnicy.

W jazzowym świecie znana jest od ładnych paru lat - choćby z współpracy z Joe Lovano w jego zespole Us Five, z którym, pod skrzydłami Blue Note, nagrała 3 albumy (Folk Art, Bird Songs i Cross Culture).

Świat usłyszał o Spalding gdy w roku 2011 zdobyła nagrodę Grammy w kategorii Best New Artist - większość spodziewała się, że gramofon trafi w ręce bożyszcza przedszkolaków - Justina Biebera.
Zyskany posłuch pomógł Esperanzy rozwinąc karierę solową. Jej ostatni album „Radio Music Society” przyniósł jej kolejne dwie nagrody Grammy - za najlepszą jazzową płytę wokalną oraz za najlepszą aranżację utworu wokalnego (City of Roses).

Tak mówił o Esperanzy, w rozmowie z nami, zdobywca 22 nagród Grammy - Pat Metheny:

Dla mnie Esperanza (Spalding) to bardzo ciekawy przypadek. Wielu muzyków, którzy weszli po mnie na scenę łączy problem, którego do dziś nie potrafię zrozumieć. Otóż zakładali oni fraczki i grali dla swoich rodziców. Ja nigdy nie grałem dla rodziców - zawsze grałem dla przyjaciół. To, co podoba mi się u Esperanzy, to właśnie to, że gra dla swoich przyjaciół. Nicholas Payton - gra dla rodziców. Marsalisowie... Można napisać psychologiczną rozprawę na temat ich relacji z rodzicami. Ja szukam ludzi, którzy grają dla przyjaciół.

Miesiąc temu artystka opublikowała teledysk „Wa are America”, który otwarcie domaga się spełnienia wyborczej obietnicy danej przed pierwszymi wygranymi wyborami prezydenckimi przez Baracka Obamę - zamknięcia więzienia w Guantanamo.

Esperanza Spalding - We Are America from ESP Media on Vimeo.

Tagi: