Era Jazzu ogłasza program

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

John Scofield oraz Jean Paul Bourelly - dwóch gitarzystów z zespołu Milesa Davisa oraz amerykańska pianistka i wokalistka Patricia Barber zawitają w dniach 5-9 kwietnia do Poznania, w ramach festiwalowej Era Jazzu 2017. Era Jazzu ogłosiła program i obyło się bez zaskoczeń. W tym roku posłuchamy znowu artytów, których któych już nie raz słuchaliśmy i znamy doskonale.

Scofield nagrał z Milesem m.in. kultowe albumy "Decoy","Star People", "You’re Under Arrest", "Siesta"; awangardzista Jean Paul Bourelly wziął (obok Marcusa Millera, Kenny’ego Garretta, George’a Duke’a) udział w słynnej sesji albumu "Amandla". Jazzową suitę – specjalnie na poznański festiwal - przygotowuje legendarny francuski skrzypek i kreator fusion-jazzu Jean Luc Ponty. W "kręgu Davisa" odnajdzie się gitarzystka Leni Stern (żona Mike’a Sterna – muzyka grup Milesa Davisa) z ciekawym projektem "From New York To Roots". 

Niekwestionowaną gwiazdą festiwalu jest Patricia Barber. Amerykańska pianistka i wokalistka cieszy się w Polsce ogromną popularnością oraz sporym uznaniem. Pojawia się na europejskich estradach okazjonalnie, konsekwentnie budując swoją artystyczną reputację głównie w USA. Od 1994 roku jest rezydentką najsłynniejszego chicagowskiego klubu Green Mill a jej poniedziałkowe koncerty od ponad dwóch dekad ściągają komplet publiczności. Po raz pierwszy w Polsce zaprezentowała się w poznańskiej auli UAM w 1996 roku wzbudzając ogromny zachwyt dla swojej sztuki i artystycznej charyzmy. Jej koncerty w ramach Ery Jazzu w 2001 roku określono sensacyjnymi wydarzeniami artystycznymi.

"Artystka z Chicago - rekomenduje koncert Dionizy Piątkowski - jest jedną z ikon jazzowej wokalistyki: jej znakomite teksty, będące często celnym komentarzem do współczesności są dowodem, że muzyka jazzowa to nie tylko rozrywka, to nadal poważna sztuka zaangażowana. Patricia Barber realizuje swoje albumy głównie w oparciu o własne - utrzymane w klimacie dobrego, spokojnego, przemyślanego jazzu - kompozycje. Szuka w nich odniesień do jazzowej, swingowej tradycji, do poszanowanie swingu i melodyki nowoczesnej pianistyki. Sporo w jej muzyce melancholii, jazzowej liryki oraz niezwykłej subtelności. Koncerty stają się zatem nie tylko rodzajem autorskiej prezentacji oraz kunsztu kompozytorskiego, wirtuozerii pianistycznej i ciekawej wokalistyki, ale przede wszystkim budowaniem artystycznego, nonkonformistycznego nastroju."

Klubowe koncerty, galowe recitale w prestiżowych salach oraz okolicznościowe wydawnictwa i projekty specjalne, doroczna nagroda Ery Jazzu to najważniejsze propozycje wiosennego festiwalu. Partnerem Strategicznym Ery Jazzu jest Aquanet S.A.; projekt realizowany jest przy współpracy Miasta Poznań.

Program Ery Jazzu 2017:

JEAN-PAUL BOURELLY – Kiss The Sky
5.04. 2017, godz. 20.00 – Blue Note – Poznań

LENI STERN – From New York To Roots
6.04. 2017, godz.20.00 – Piano Bar – Poznań

JOHN SCOFIELD – Country For Old Men
7.04. 2017, godz. 20.00 – Poznań – CK Zamek

JEAN-LUC PONTY – Imaginary Duo
8.04. 2017, godz. 19.00 – Poznań – CK Zamek

PATRICIA BARBER – Chicago Trio
9.04. 2017, godz. 19.00 – Poznań – Aula UAM

 

Tagi: