EMPiK Jazz Club Odsłona trzecia: John Coltrane

Autor: 
Redakcja
Autor zdjęcia: 
mat. promocyjne

Od wczoraj, od urodzin Johna Coltrane'a światło dzienne ujrzał kolejny trzeci już wolumin serii EMPiK Jazz Club. Zgadnijcie komu poświęcony? Nagród za prawidłową opowiedź tym razem nie przewidzieliśmy, ale cały czas czekamy na recenzję waszej ulubionej płyty świętego. Przewidzieliśmy natomiast tekst, który o nim przygował na potrzeby wydawnictwa architekt serii pan Dionizy Piątkowki.

JOHN COLTRANE – saksofonista, kompozytor, innowator nowoczesnego jazzu. Nie próbując  utożsamiać się z hard-bopem czy modern-jazzem, wybrał własną drogę jazzowej awangardy. Zmiany, jakich dokonał Coltrane w muzyce jazzowej są nieporównywalne z dotychczasowymi  innowacjami Charliego Parkera czy Milesa Davisa, zaś jego Kwartet okazał się jedną z  najznakomitszych formacji w historii współczesnej muzyki improwizowanej. Nagrania z lat sześćdziesiątych nie  straciły nic ze swej świeżości i stanowią inspirację dla współczesnego, nowoczesnego jazzu.

Przez zaledwie siedem lat John Coltrane stworzył muzykę, która stała się podstawą nowoczesnego jazzu. Do dzisiaj wznawiane są nieznane nagrania Coltrane’a, które swym rewolucyjnym zamętem udowadniają, jak ogromną energią naładowany był „moment kreacji” poszczególnych nagrań i kompozycji. Nowe spojrzenie  na  modern-jazz  i dowolne traktowanie dyscypliny jazzowej spotykały  się początkowo ze zrozumiałą krytyką. Ostra, momentami wręcz brutalna gra wywoływała z jednej strony ataki krytyków, z drugiej zaś zachwyt entuzjastów jazzowej awangardy. Coltrane nie zapominał o tradycji, nagrywając kompozycje z kanonu jazzu, a nawet bluesa. Albumy „Ballads” czy Gentle Side of John Coltrane” ukazywały awangardowego muzyka w „ułatwionej” wersji nowoczesnego jazzu. Nagrania te brzmią spokojniej i bardziej lirycznie, jakby artysta oddalony był od nerwowych drgań awangardy i hard-bopu. Zupełnie inny charakter miała jedna z najwspanialszych kompozycji w całej historii jazzu: hipnotyczny i żarliwy hymn religijny „A Love Supreme”.

EMPIK JAZZ CLUB VOL. 3 - JOHN COLTRANE by Jazzariumpl on Mixcloud

Sytuacja społeczna amerykańskich lat sześćdziesiątych sprawiła, że nowatorskie nagrania Coltrane'a zostały potraktowane przez część odbiorców jako awangardowe manifesty murzyńskich ruchów społecznych. Wraz z muzyką rodził się ruch społeczny i artystyczny, który z czasem nabrał cech afro-amerykańskiej manifestacji. Coraz częstsze sięganie przez artystę do kanonu i skojarzeń afrykańskich, duma z afro-amerykańskiego pochodzenia, czy wręcz polityczne manifestowanie pod hasłem „nowego jazzu” stały się atrybutami, które plasowały nagrania Coltrane’a także poza czysto artystycznym obiegiem.

John Coltrane wprowadził szereg innowacji o charakterze techniczno-brzmieniowym: po raz pierwszy  w historii jazzu używał saksofonu sopranowego, posługiwał się głosem jako tłem dźwiękowym, eksperymentował z muzyką hinduską, niezwykle swobodnie traktował improwizację. Okazał się innowatorem, który wyznaczył drogę rozwoju jazzu na kolejne dekady.

 

A oto i tracklista kompilacji:

CD1:

1.   John Coltrane - Time After Time Written by J Styne, S Cahn

(P) 1963 Fantasy, Inc.

2.  John Coltrane - Bahia Written by Ary Barosso, (P) 1965 Prestige Records, Inc.

3.  John Coltrane - Trane's Slo Blues, Written by John Coltrane, (P) 1960 Fantasy, Inc.

4.   John Coltrane - Russian Lullaby, Written by Irving Berlin, (P) 1958 Prestige Records, Inc.

5.  John Coltrane - Lush Life Written by Billy Strayhorn, (P) 1960 Fantasy, Inc.

6. Kenny Burrell, John Coltrane - Lyresto, Written by Kenny Burrell, (P) 1958 Fantasy, Inc.

 

7.  John Coltrane - Chronic Blues, Music by John Coltrane, (P) 1957 Original Jazz Classics

8. John Coltrane - Come Rain Or Come Shine, Written by Harold Arlen, Johnny Mercer, (P) 1965 Prestige Records, Inc.

CD2

1.  John Coltrane - Black Pearls, Written by John Coltrane, (P) 1964 Prestige Records, Inc.

2.  John Coltrane - Dakar, Written by Teddy Charles, (P) 1957 Prestige Records, Inc.

3.  John Coltrane - I Hear A Rhapsody, Written by George Frogas, Jack Baker, Dick Gasparre, (P) 1960 Fantasy, Inc.

4.  John Coltrane - Blue Train, Music by John Coltrane, (P) 1957 Blue Note Records

5.  John Coltrane - Lazy Bird [Alternate Take/Rudy Van Gelder Edition/2003 Digital Remaster], Music by John Coltrane, (P) 2003 Blue Note Records

6.  John Coltrane, Paul Chambers - Trane's Blues, Music by John Coltrane, (P) 2006 Concord Music Group

7.  JOHN COLTRANE, JOHNNY HARTMAN - AUTUMN SERENADE, Music by Peter de Rose, Lyrics by Sammy Gallop, (P) 1963 The Verve Music Group, a Division of UMG Recordings, Inc.

8.  John Coltrane - Naima, Music by John Coltrane, (P) 1962 UMG Recordings, Inc.

 

 

All tracks licensed by Universal Music Polska