EMPiK Jazz Club cześć druga: Miles Davis

Autor: 
Redakcja
Autor zdjęcia: 
mat. promocyjne

Kolejna część serii EMPIK JAZZ CLUB stworzonej we współpracy z Universal Music Polska pod okiem Dionizego Piątkowskiego, trafił na sklepowe półki. Podobnie jak przy woluminie pierwszym, taki tutaj mamy propozycję ze świata trąbki. Tym razem będziemy okazja posmakować odrobinę muzyki Milesa Davisa, o którym autor serii napisał tak:

Wybitny trębacz, kompozytor, innowator i twórca nowoczesnego jazzu, artysta dla którego idom „ jazz ” przestał istnieć jako forma, koncepcja, wyzwanie. ” Michael Jackson jest jazzem” – kwitował pytania o istotę jazzu. Może właśnie dlatego przez prawie sześć dekad pozostawał artystą, bez którego w jazzie nie mogło wydarzyć się nic nowego. Nie zasklepił się tak jak inni wielcy w jednym stworzonym przez siebie stylu. Zawsze był w awangardzie stylistycznych zmian , rewolt brzmień, koncepcji oraz swoistych, jazzowych mód.

 

W okresie współpracy z Charliem Parkerem  sugerował ,,Birdowi'' odejście  od  impulsywności bopu. Takie nowatorskie pojmowanie jazzu doprowadziło Milesa do przełomowych dla muzyki  nagrań  cool i współpracy z wybitnym aranżerem Gilem Evansem. Słynne kwintety i sextety Milesa Davisa  ( z Johnem Coltrane’m, Sonny’m Rollinsem,  Cannonball’em Adderleyem) stały się niedoścignionymi wzorcami modern-jazzu. Nie bez powodu flagowy  „Kind Of Blue” jest syntezą tego wszystkiego, co najpiękniej przekazano muzyką w całej historii nowoczesnego jazzu i jest dzisiaj najpopularniejszym albumem tej muzyki. Kwintet,  który  tworzyli  muzycy młodego  pokolenia: saksofonista Wayne Shorter, perkusista Tony Williams, basista Ron Carter i pianista Herbie Hancock stał się dla Milesa Davisa forpocztą kolejnych stylistycznych rewolt a zrealizowane albumy kwintetu  zostały uznane przez historyków jazzu za przełomowe i najważniejsze nagrania jazzu lat  sześćdziesiątych.  Odtąd trębacz  zaczął przemycać do swojej muzyki elementy rocka oraz coraz modniejszej elektroniki: interesowało go połączenie rockowych rytmów i brzmień ze złożonością i przestrzennością improwizacji jazzowej. Dla nowej koncepcji otoczył się nie tylko elektronicznym instrumentarium, ale dobrał także znamienitych muzyków (pianiści  Herbie  Hancock,  Chick  Corea, Keith Jarrett i  Joe Zawinul, gitarzysta John McLauhlin , basista Dave Holland oraz perkusiści Airto Mortira i Billy Cobham).Album  "Bitches  Brew",  stał się swego  rodzaju   manifestację  nadchodzącego  elektronic – jazzu i koncepcji „fusion”, która zawładnęła jazzem przez kolejne dekady. 

Miles Davis jest jednym z nielicznych jazzmanów, dla których określenie geniusz jest adekwatnym odniesieniem dla artystycznego dorobku. Należał do najbardziej porywających i sugestywnych solistów w całej historii jazzu, obdarzony był niebywałą charyzmą i intuicją, dzięki którym potrafił wyławiać największe talenty do swoich zespołów i kreować – już wspólnie- nowatorskie koncepcje . Ekscentryczność i geniusz Milesa Davisa  precyzyjnie  wmontowana  w  jazz współczesny postawiła  zatem artystę w  pozycji  wybitnego  jazzmana,  kompozytora,  aranżera,  lidera i  wreszcie jazzowego symbolu.

 

 

EMPIK JAZZ CLUB VOL. 2 - MILES DAVIS by Jazzariumpl on Mixcloud