Emilie Weibel & Urszula Dudziak oraz Joaõ Barradas Trio otworzą Sopot Jazz Festival 2016

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

13-go października w sopockim Teatrze Wybrzeże startuje tegoroczna edycja Sopot Jazz Festival. Pierwszy na scenie pojawi się duet Emilie Weibel oraz gość specjalny Urszula Dudziak. Drugim koncertem wieczoru będzie występ Joaõ Barradas Trio.

Rezydująca w nowojorskim Brooklynie Emilie Weibel jest wokalistką i kompozytorką, pochodzącą z francuskiej części Szwajcarii. O jej eksperymentalnym projekcie oMoO „The Village Voice” pisze: „Emilie jest subtelna niczym śpiewający ptak z równie fascynującą prezencją oraz etosem DIY. W przebraniu oMoO, Weibel - z asortymentem wypełnionym zachwycającą elektroniką lo-fi, loopami, tanią pozytywką oraz efektami wokalnymi, tworzy minimalistyczny magiczny wokal, czasami z delikatnym tłem w stylu Stereolab, ale zawsze z estetycznie samodzielnym - brzmi wręcz nieziemsko”. oMoO został wybrany jednym z dziesięciu nowojorskich Koncertów Tygodnia obok Miki i Fleetwood Mac (kwiecień 2013, „The Village Voice”). Jej debiutancki album został wydany w maju 2014 roku w wytwórni Inner Circle, założonej przez legendę jazzu - Grega Osby’ego. Krążek został wybrany Albumem Miesiąca „Jazz News Magazine”.

Jedna z najbardziej rozpoznawalnych współczesnych wokalistek, z talentem i dorobkiem wykraczającym daleko poza granice naszego kraju. Dzieliła scenę m.in. z Bobbym McFerrinem, Herbie Hancockiem i Stingiem. Zmusiła filipińską armię do tańca, a swoich wiernych fanów zadziwiła szczerością autobiografii „Wyśpiewam wam wszystko”. Na szczęście wciąż zachwyca nas nie tylko anegdotami, ale i swoim oryginalnym śpiewem – wydana w 2013 roku płyta „Wszystko gra” to Urszula Dudziak jaką znamy i kochamy: jazzowy wulkan radości i energii. Niezwykła osobowość, z jeszcze bardziej niezwykłą historią, niecodzienną skalą głosu, swobodą i perfekcją intonacji oraz oryginalną techniką wokalną, które pozwoliły Jej zyskać opinię artystki niezwykle oryginalnej i kreatywnej. Każdy z koncertów to spotkanie z pełnymi humoru, dystansu do świata i siebie samej historiami, spotkanie z muzyką, która zawojowała świat, i wreszcie spotkanie z samą Urszulą Dudziak, która podbiła serca widzów swoimi brawurowymi występami wraz z jej 16 osobowym zespołem w programie „Bitwa na Głosy”. Artystka oczarowuje publiczność swoim poczuciem humoru, dystansem do codzienności, historiami o legendach światowego jazzu, muzyce oraz niezrównaną energią która obdarza zgromadzoną publiczność.

Joaõ Barradas jest jednym z najbardziej uznanych młodych akordeonistów w Europie. W wieku 22 lat jest laureatem różnych kategorii najważniejszych konkursów na świecie jak Trophée Mondiale Accordeon, Coupe Mondiale Accordeon, "Citta di Castelfidardo" i wielu innych nagród. Jest jednym z najwybitniejszych głosów na akordeonowej scenie jazzu, działając obecnie jako lider lub sideman z muzykami takimi jak: João Paulo Esteves da Silva, Sérgio Carolino, Nelson Cascais, Bruno Pedroso, Carlos Barretto, Paula Oliveira, João Moreira, Afonso Pais, Pedro Madaleno, Alexandre Frazão, Hugo Trindade, Marcelo Araújo, Ricardo Toscano, Bernardo Moreira, Gileno Santana, Joel Silva, Demian Cabaud, Rita Maria, Luís Candeias, Eduardo Cardinho, Yuri Daniel, Jacob Sacks czy Sarpay Özçağatay.
João urodził się w Portugalii, Porto Alto, Samora Correia w lutym 1992 roku i zaczął się uczyć na akordeonie w wieku 6 lat w Szkole Muzycznej Samora Correia. Mając 7 lat trafił do IMVM w Lizbonie, a gdy skończył 9 lat, przeszedł do drugiej klasy Oficjalnego Kursu Akordeonowego, mając jako nauczyciela Aníbala Freire’a - dwukrotnego mistrza świata w grze na akordeonie. João ukończył Kurs z najwyższą średnią - 20. Od 2010 roku przygotowywał się we Francji pod okiem prestiżowego profesora Frédérica Deschampsa do krajowych oraz międzynarodowych konkursów.

Dorastając jako cudowne dziecko, obdarzone absolutnym słuchem, potrafiące czytać z ruchu warg oraz dzięki wykształconej doskonałej technice, dało mu możliwość występów w różnych salach koncertowych obok najsłynniejszych akordeonistów w historii, takich jak: Friederich Lips, Viatcheslav Semyonov, Yuri Shishkin, Richard Galliano, Alexander Dmitriev, Grayson Masefield, Aydar Gaynullin, Jérôme Richard, Eugénia Lima, Mario Stefano Pietrodarchi, Aude Giuliano, Vitali Dmitriev lub Eric Bouvelle.

CO? - Sopot Jazz Festival 2016: Emilie Weibel & Urszula Dudziak / Joaõ Barradas Trio
KTO? - Emilie Weibel, Urszula Dudziak / Joaõ Barradas Trio: Joaõ Barradas, André Rosinha, Bruno Pedroso
GDZIE? - Teatr Wybrzeże, Sopot
KIEDY? - 13/10/2016, 19:00
BILETY? - 75zł - normalny; 65zł - ulgowy / do 12 września: 60zł - normalny; 50 zł - ulgowy

Tagi: