Emil Miszk & The Sonic Syndicate oraz Anna Gadt Quartet na zimowej edycji 21. Jazz Jantar

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

Grupa Emil Miszk & The Sonic Syndicate wystąpi 17 marca, w klubie Żak, w ramach zimowej odsłoby festiwalu Jazz Jantar 2018. Drugim koncertem wieczoru będzie występ Anna Gadt Quartet.

Od kiedy muzycy, którzy kilka lat temu wyrabiali jazzowe szlify w gdańskiej Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki na dobre osiedli na krajowej scenie, w zasadzie wypada mówić o nich już nie jako o trójmiejskich, a właśnie czołowych polskich artystach młodego pokolenia. Jakkolwiek by nie było – scena ta podlega stałemu rozwojowi, a muzycy nie osiadają na laurach. Co jakiś czas w grupie pojawiają się nowe nazwiska i powoływane są do życia kolejne projekty.

Takim właśnie świeżym składem, najliczniejszym z dotychczas uformowanych przez trójmiejskie środowisko jest powołany do życia przez trębacza i kompozytora Emila Miszka oktet Emil Miszk and Sonic Syndicate. Debiutancki materiał grupy, „Don’t Hesitate” po raz pierwszy będzie można usłyszeć właśnie w gdańskim Żaku.  

Muzycy współtworzący zespół to wirtuozi swoich instrumentów lecz przede wszystkim wspaniali ludzie, z którymi spędzanie czasu sprawia ogromną radość. Każdy, mimo młodego wieku, jest doświadczonym artystą z ogromnym dorobkiem i potencjałem twórczym. W składzie Emil Miszk and Sonic Syndicate pojawiają się więc muzycy tacy jak autor „Another Raindrop” - pierwszej po latach płyty wydanej w legendarnej serii Polish Jazz - Kuba Więcek, pełen skład flagowego jazzowego teamu z Trójmiasta – AlgoRhythm (prócz Miszka są to Piotr Chęcki, Szymon Burnos, Krzysztof Słomkowski, Sławek Koryzno – wszyscy czterej współtworzą też m.in. Tomasz Chyła Quintet), puzonista Paweł Niewiadomski (Power of the Horns, Paweł Niewiadomski Quartet) oraz Michał Zienkowski (Drunk Lamb, Chęcki/Zienkowski Quartet). Spotkanie tych 8 indywidualności na jednej scenie stanowi wyjątkowe wydarzenie, tym bardziej że występ tegu rodzaju ensambli to rzadko spotykane zjawisko.

Materiał zarejestrowany na płycie "Don't Hesitate!" to podsumowanie dotychczasowych dokonań trójmiejskiego twórcy. Bez tego albumu, jego przemiana w postrzeganiu muzyki i wykonywaniu jej nie mogłaby się w pełni urzeczywistnić Jest to reakcja na otaczający nas świat. Coraz bardziej oddalamy się od siebie, boimy się wyrażać własne opinie, a jak już to robimy to wolimy zostać anonimowi. Jeżeli chcemy dotrzeć do drugiego człowieka, nasz przekaz musi być autentyczny i szczery. O tym jest ten album.

Wokalistek o podobnie interesującej wizji twórczej drogi czy też podejmujących równie oryginalne wyzwania artystyczne jak Anna Gadt jest na scenie jazzowej niewiele. Choć w swojej twórczości posługuje się także tradycyjnie rozumianym śpiewem, artystka najbardziej zainteresowana jest wokalną improwizacją – w poszukiwaniu nieoczywistych brzmień stale rozwija techniki wykonawcze pozwalające jej rozwinąć pole ekspresji. Na scenie Anna Gadt nie ogranicza się wyłącznie do roli solistki: improwizując, często traktuje swój głos w sposób równorzędny z tonami instrumentów grających z nią muzyków i wchodzi z nimi w głębokie dźwiękowe współbrzmienia. „W muzykę, którą wykonuję, wpisany jest pewien paradoks: musimy być przecież bardzo skoncentrowani, osadzeni w sobie samym, a jednocześnie jest to moment totalnego wyjścia na zewnątrz, pewnego rodzaju zniknięcia [w interakcji]”– opowiadała artystka Maciejowi Krawcowi na antenie RadioJazz.fm. Choć muzyka Anny Gadt może zaskakiwać niecodziennymi rozwiązaniami, jest nasycona nastrojowym liryzmem i emocjonalnością: „Bliska jest mi naturalność, [płynne] przechodzenie od utworu do utworu (…) jeśli myślę o sferze kompozycyjnej, to myślę raczej o formie zamkniętej. Szalenie interesuje mnie znalezienie złotego środka, proporcji między tym co zapisane w muzyce, a przestrzenią otwartą, którą zostawiamy sobie do improwizacji.”  Na co dzień wokalistka współpracuje z artystami kreatywnymi i otwartymi, jak akordeonista Zbigniew Chojnacki czy też z muzykami tria RGG: Łukaszem Ojdaną, Maciejem Garbowskim i Krzysztofem Gradziukiem, którzy tworzą jej stały kwartet. To właśnie w tym składzie Anna Gadt Quartet zagra podczas zimowej odsłony 21. Festiwalu Jazz Jantar. 

Inspirowany muzyką renesansową poprzedni projekt artystki – trio ze Zbigniewem Chojnackim i Krzysztofem Gradziukiem publiczność Klubu Żak miała okazję usłyszeć już w 2015 roku. Jego owoc – wydany w ubiegłym roku album „Renaissance” znalazł się na drugiej pozycji w rankingu albumów roku 2017 autorów polish-jazz bloga, sama artystka była zaś druga wśród Wokalistek Roku podsumowania JAZZ TOP 2017 magazynu Jazz Forum. Na 21. Festiwal Jazz Jantar Anna Gadt przybywa z kolejną premierą: materiałem „Mysterium Lunae”.

„Mysterium lunae” to wielowątkowy album z licznymi odniesieniami do filozofii, poezji, historii literatury i popkultury. Tytułowa Tajemnica Księżyca jest metaforą muzyki, która sama w sobie jest jedynie falą dźwiękową, środkiem do przekazania osobistych impresji. W swoich utworach Gadt stara się tutaj uważnie przyjrzeć współczesnemu człowiekowi i pamięci, którą nosi, oraz temu, jak czyta własną obecność w świecie. Wychodząc ze strefy komfortu, zespół wkracza w nieoczywisty, ryzykowny a jednocześnie fascynujący świat. W utworach skomponowanych przez Gadt pojawiają się odniesienia do filmu Terrence’a Malicka („The Tree of life”), „Makbeta” Williama Shakespeare’a („Seismis waves”), „Wesela” Wyspiańskiego („Pan dzisiaj w kolorach się mieni”) a nawet Theleniousa Monka („Fancy boy”) i Adama Mickiewicza („Świtezianka”). Szczególne miejsce na płycie zajmują wiersze Leśmiana, które przyjmują formę lirycznych opowieści lub nieposkromionych improwizacji. Do dwóch z nich muzykę skomponowali Łukasz Ojdana i Maciej Garbowski. „Mysterium lunae” to podróż w przestrzeń osobistej narracji wchodzącej w dyskurs ze światem zewnętrznym, ponad wszystko jest to jednak zwrócenie się ku przestrzeni subiektywnych wrażeń i emocji.

CO? – 21. Jazz Jantar: Emil Miszk & The Sonic Syndicate / Anna Gadt Quartet
KTO? – Emil Miszk & The Sonic Syndicate: Emil Miszk, Kuba Więcek, Piotr Chęcki, Paweł Niewiadomski, Michał Zienkowski, Szymon Burnos, Konrad Żołnierek, Sławek Koryzno / Anna Gadt Quartet: Anna Gadt, Łukasz Ojdana, Maciej Garbowski, Krzysztof Gradziuk
GDZIE? – Klub Żak, Gdańsk
KIEDY? – 17/03/2018, 20:00

Tagi: