Elektryczne wniebowstąpienie: „Ascension” według Rova Quartet

Autor: 
Redakcja

Muzyka jazzowa lubi coraz częściej zapatrzyć się we własne oblicze i podziwiać swą, często dawno przebrzmiałą urodę. Konsekwencjami tego jest niezliczona ilość hołdów, rewizyt, pokłonów i tym podobnych tańców procedowanych na kolanach przed osiągnięciami minionych epok, najczęściej nie dosięgając oryginałom do pięt. Ale czasem jednak taką podróż odbyć warto. I tak jest w tym przypadku! Rova Quartet - saksofonowy kwartet, penetrujący na codzień rejony muzycznego eksperymentu i kameralistyki - postanowił zagrać po swojemu słynną płytę Johna Coltrane’a „Ascension”.

Nagrane w 1965 roku „Ascension” to niezwykły album, nawet jak na Johna Coltrane’a. Do słynnego kwartetu z McCoy Tynerem, Jimmym Garrisonem i Elvinem Jonesem, Coltrane doprosił 7 młodych gniewnych: trębaczy Freddiego Hubbarda i Dewey Johnsona, saksofonistów Mariona Browna, Johna Tchicaia, Pharoah Sandersa i Archiego Sheppa oraz basistę Arta Davisa. Ich wspólna 40 minutowa improwizacja, oparta jedynie na bardzo szkicowych wskazówkach Coltrane’a, stała się, jak powiedział Dave Liebman, pochodnią rozświetlającą free jazz.

Historia zmagań kwartetu saksofonowego Rova Quartet (w składzie: Bruce Ackley - sopran, Steve Adams - alt Larry Ochs - tenor, Jon Raskin - baryton) z „Ascension” ma już swoje lata. Pierwsza jej odsłona miała miejsce… 20 lat temu. W 1997 roku pod szyldem Black Saint ukazał się zapis koncertu z San Francisco, podczas którego posłużono się identycznym instrumentarium, jakie usłyszeć można w oryginalnej wersji, w wykonaniu składu noszącego nazwę Orkestrova. Kolejne odsłony projektu, w których zastosowano nowe brzmienia poprzez włączenie w skład instrumentarium elektronicznego prezentowane były od 2003 roku w San Francisco, Los Angeles, Vancouver, Paris, Lisbon, Philadelphia, Wels i Saalfelden.

Na płytę, nakładem francuskiego Rouge Art, trafiło nagranie ich wspólnego koncertu, który odbył się w ramach kanadyjskiego Guelph Jazz Fest w 2012 roku. Kwartet wsparli wtedy niebanalni przyjaciele: Nels Cline (gitary), Fred Frith (gitara basaowa), Carla Kihlstedt (skrzypce i elektronika) and Jenny Scheinman (skrzypce), Rob Mazurek (cornet i elektronika) and Hamid Drake (perkusja) oraz Chris Brown i Ikue Mori (elektronika).

Rova Saxophone Quartet - Electric Ascension Live at Guelph from Rova Arts on Vimeo.

Mając na scenie tak niesamowitą orkiestrę, nie dziwi fakt, że do płyty CD, zatytułowanej „Electric Ascension” dołączone zostało DVD i BlueRay z filmem dokumentującym to przedsięwzięcie: „Cleaning the Mirror”. Autorem liner notes do tego album jest kanadyjski dziennikarz muzyczny Stuart Broomer. Projekt filmowy zrealizowany został dzięki wsparciu internautów za pośrednictwem [LINK: portalu Kickstrarter. https://ksr-video.imgix.net/projects/167496/video-121313-h264_high.mp4]

Rova Quartet zakończył właśnie tygodniową rezydencję w The Stone Johna Zorna. Podczas 9 koncertów muzycy zaprezentowali kompozycje napisane specjalnie dla nich przez m.in. Tima Berne’a, Wadadę Leo Smitha, Johna Cartera czy Johna Zorna, Johna Butchera, Lindsay Coopera, Freda Fritha czy Barry’ego Guy’a. Nie zabrakło także improwizacji i spontanicznych kompozycji, a także kolejnego ukłonu wobec historii jazzu: kwartet zinterpretował muzykę z albumu Steve’a Lacy „Saxophone Special”.

Tagi: