Electric Ascension zabrzmi podczas Guelph Jazz Festival

Autor: 
Redakcja

Wszystko wskazuje na to, że 7 sierpnia podczas Guelph Jazz Festival w Kanadzie na jednej scenie pojawią się niekwestionowane znakomitości sceny improwizowanej. Muzycy spotkają się, by w River Run Centre wykonać wspólnie „Ascension” Johna Coltrane’a. Inicjatorami oraz autorami aranżacji do projektu „Electric Asvension”  są Larry Ochs oraz Jon Raskin. Całość zostanie zarejestrowana i wydana na DVD.

Materiał na album Johna Coltrane’a został zarejestrowany w czerwcu 1965 roku i był niejako odpowiedzią na nagrany pięć lat wcześniej „Free Jazz: A Collective Improvisation”Ornette Colemana. Down Beat od razu okrzyknął „Ascension” ‘najpotężniejszym brzmieniem stworzonym przez człowieka, jakie kiedykolwiek zarejestrowano”, innego zdania był wówczas jeden z uznanych dziś krytyków muzycznych Gary Giddins, który określił album Coltrane’a „najbardziej irytującym dziełem w historii jazzu”.

W 1995 roku  współtwórcy kwartetu saksofonowego Rova postanowili uczcić 30-lecie powstania tego monumentalnego dzieła.  Koncerty, które odbyły się 8 lutego w San Francisco i później podczas Bolzano Jazz Festival we Włoszech okazały się wielkim sukcesem. W rezultacie w 1997 roku pod szyldem Black Saint ukazał się zapis koncertu z San Francisco, podczas którego posłużono się identycznym instrumentarium, jakie usłyszeć można w oryginalnej wersji, w wykonaniu składu noszącego nazwę Orkestrova. Kolejne odsłony projektu, w których zastosowano nowe brzmienia poprzez włączenie w skład instrumentarium elektronicznego prezentowane były od 2003 roku w San Francisco, Los Angeles, Vancouver, Paris, Lisbon, Philadelphia, Wels i Saalfelden.

Najnowszą odsłonę Electric Ascension zaplanowano na 7 sierpnia. Skład zespołu stworzą: Bruce Ackley, Steve Adams, Larry Ochs i Jon Raskin, czyli Rova Saxophone Quartet oraz Nels Cline, Fred Frith, Hamid Drake, Jenny Scheinman, Carla Kihlstedt, Ikue Mori, Chris Brown i Rob Mazurek.

Całość przedsięwzięcia zostanie sfinansowana dzięki funduszom zebranym za pośrednictwem platformy Kickstarter.