Dzisiaj startuje JazzArt Festival 2013. A u nas do wygrania zaproszenia na koncert Jon Irabagon Trio!

Autor: 
Redakcja

JazzArt Festival 2013 czas zacząć! To już dzisiaj w Katowicach startuje druga edycja Festiwalu. Pierwszego wieczora zagrają: New Tide Orquesta,  Tie Break i Michał Urbaniak oraz Jon Irabagon Trio. 

Jako pierwszy na scenie Kinoteatru Rialto gościć będzie New Tide Orquesta. Zespół powstał w Göteborgu w 1996 roku i od tego czasu koncertował na wielu estradach świata. W roku 2005 za album „Biestiario” zespół był nominowany do szwedzkiej nagrody Grammy. Grupa uzyskała zaszczytny tytuł „Grupy Roku 2010” w kategorii szwedzki folk i world music. Muzyka NTO to unikalne połączenie tango nuevo, muzyki baroku i wolnej improwizacji z wyraźnymi wpływami minimalizmu i muzyki współczesnej. Samo tango nuevo polega na włączeniu w muzykę tanga tradycyjnego elementów muzyki jazzowej oraz klasycznej. W roku 2012 muzycy poczuli, że wyrośli już z „uniformu tanga”. Poczuli potrzebę zbadania i innych obszarów muzycznych, dla których ramy tango nuevo okazały się być zbyt ciasne. Postanowili zatem dać się ponieść swojej muzyce i popłynąć z jej nurtem.

Tie Break i Michał Urbaniak  to kolejni goście, którzy dzisiejszego wieczora wystąpią na scenie Kinoteatru Rialto. Połączenie sceniczne tych dwóch legend jest efektem zaproszenia Tie Breaku do udziału w festiwalu Boogiebrain w Szczecinie, na którym zespół zaistniał z zaproszonym Michałem Urbaniakiem, który wykonał wtedy z nimi trzy utwory. Po koncercie zapadła decyzja, aby kontynuować wspólne granie, ponieważ spotkanie takich energii scenicznych jak Michał oraz Tie Break zrodziło unikalną jakość. Kolejny koncert tego zestawienia, który odbył się w Częstochowie dobitnie tego dowiódł.

Tie Break zalicza się do wąskiego grona kultowych polskich grup muzycznych. Trzon grupy grupy stanowi czwórka utytułowanych muzyków: Marcin Pospieszalski - bass, Mateusz Pospieszalski - sax., Janusz Yanina Iwański - gr. , Antoni Gralak - tr. Zespół z całą pewnością jest zjawiskiem socjologicznym, jego muzyka do dzisiaj brzmi świeżo i awangardowo, będąc jednocześnie mieszaniną różnych stylów, co powoduje trudności z jednoznacznym zaklasyfikowaniem i włożeniem do muzycznej szuflady.

Michał Urbaniak światowej sławy skrzypek, kompozytor i producent. Jedyny Polski skrzypek, który zagrał z takimi legendami światowego jazzu, jak Miles Davis, Harbie Hancock, Kenny Garret, Marcus Miller, Toots Thielemans, Quincy Jones, Roy Hynes, Larry Coryell, Billy Cocham i Stephane Grapelly. Dzięki sławie, otwartości artystycznej i podróżom muzycznym poznał artystów na całym świecie.

A późnym wieczorem w Jazzclubie Hipnoza zagra przez wielu oczekiwane Jon Irabagon Trio. Liderem grupy jest utalentowany saksofonista Jon Irabagon nagrodzony w 2008 roku prestiżową nagrodą imienia Theloniusa Monka. Siła jego talentu doceniana jest zarówno przez muzyków jazzowych tej klasy co Herbie Hancock, Dave Douglas czy Wynton Marsalis, jak i artystów od jazzu bardzo odległych, jak choćby Billy Joel, Lou Reed czy John Taylor.

Na osobną uwagę w zespole zasługuje legenda amerykańskiego jazzu Barry Altschul. Jego kariera rozpoczęła się w latach 60. XX u boku Chicka Corei, a wśród nazwisk, z którymi grywał, pojawiają się takie gwiazdy jak Anthony Braxton czy Lee Konitz. Trio Irabagona to pierwszy od ponad dwóch dekad skład, w którym Altschul występuje na żywo. Mimo ukończonych 70 lat prezentuje znakomitą formę i wciąż należy do grona najbardziej elektryzujących i twórczych perkusistów na świecie. Składu zespołu dopełnia basista Mark Helias, znany między innymi ze wspólnych nagrań z artystami tej miary co Anthony Braxton czy Cecil Taylor, ceniony także jako lider własnego tria Open Lose.

Dla miłośników tego znakomitego tria mamy wspaniałą wiadomość – z przyjemnością przekażemy dwa podwójne zaproszenia na dzisiejszy koncert Jon Irabagon Trio. Otrzymają je dwie osoby, które jako pierwsze wyślą maila z tematem "Jon Irabagon Trio w Hipnozie" na adres jazzarium@jazzarium.pl.

Życzymy powodzenia!

 

Kinoteatr Rialto

g.18.30 New Tide Orquesta

g. 21 Tie Break i Michał Urbaniak

Jazzclub Hipnoza, g. 22.30 Jon Irabagon Trio