Dzisiaj startuje 38 Międzynarodowy Festiwal Pianistów Jazzowych w Kaliszu!

Autor: 
Redakcja

Już dzisiaj o 19:00 startuje po raz 38 Międzynarodowy Festiwal Pianistów Jazzowych w Kaliszu. Koncerty gwiazd pianistyki jazzowej odbywać się będą przez trzy dni. Wystąpią m.in. Kenny Werner, Danilo Rea, Robert Glasper, bracia Brubeck, Adam Makowicz i Geri Allen.

Dźwięki fortepianu wybrzmią w różnorodnych połączeniach stylistycznych i w wielobarwnym nasyceniu. Dzisiejszego wieczoru jako pierwszą usłyszymy rosyjską pianistkę Lenę Ledoff, która wystąpi ze swoim najnowszym projektem „Komeda Chopin Komeda” - suita jazzowa na fortepian solo. Pianistka z powodzeniem połączyła kompozycję jazzowe z klasycznymi, zbierając liczne słowa uznania nie tylko krytyki, lecz również osób blisko związanych z Komedą. Przyjaciel i współpracownik Komedy Jerzy Milian w zachwycie wyraził się o suicie Ledoff „Bogactwo i nieoczekiwane modulacje z pozytywnym zalewie chopinalii…. Inne spojrzenie i próby Leny wydają się być balsamem. Zamykasz oczy, palisz fajkę i wysłuchujesz płyty do końca. Czasami nawet kołysanki Komedy sięgają do półki Geniusza.”

Na scenie Centrum Kultury i Sztuki pojawi się również światowej klasy pianista i kompozytor jazzowy Kenny Werner wraz z sekcją rytmiczną braci Marcina i Bartłomieja Oleś. Muzycy współpracują ze sobą od 6 lat, a owocem ich współpracy jest album Shadows, nagrany w 2006r., wysoko oceniany przez krytykę jazzową, by choćby przytoczyć słowa Macieja Karłowskiego ...intrygujące tematy, i fascynujące improwizacje, oryginalność muzycznych myśli oraz imponujący balans pomiędzy tym co zapisane, i tym co wyimprowizowane..”

Na zakończenie piątkowego wieczoru wystąpią bracia Brubeck - synowie Dave Brubecka -  wraz z saksofonistą Dave’em O’Higginsem, w specjalnym projekcie, stanowiącym hołd dla legendy pianistyki jazzowej. Brubecks Play Brubeck zagrają kompozycje pianisty, które stanowią dziś kanon standardów jazzowych.

Jutro natomiast Filip Wojciechowski Quartet zaprezentuje utwory ze swojej ostatnie płyty „Moments”, a duet Danilo Rea – Flavio Boltro (po raz pierwszy w Polsce), przedstawią jazzową interpretację włoskich melodii operowych. Pierwszy raz na polskiej scenie wystąpi również Robert Glasper, który nie schodzi ostatnio z ust krytyki. Czołowy muzyk jazzowy młodego pokolenia włada publicznością przy współudziale swojej formacji Experiment, ze sporą dawką ekspresji w sposób zupełnie naturalny łącząc hiphopowe beaty z harmonią jazzową.

PROGRAM FESTIWALU

25 listopada, godz. 19.00

Lena Ledoff - piano solo „Komeda Chopin Komeda”

Kenny Werner & Bracia Oleś  

Brubecks Play Brubeck (USA)

26 listopada, godz. 18.00

Filip Wojciechowski Quartet „Moments”

Robert Glasper Experiment  

Danilo Rea / Flavio Boltro

27 listopada  godz. 18.00

Adam Makowicz – piano solo

Wojtek Mazolewski Quintet

Geri Allen and TimeLine  

 

Wszystkie koncerty odbywać się będą w Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu

bilety na koncerty  80 zł