Dzisiaj drugi wieczór improwizowanych spektakli audio-wizualnych na Ad Libitum

Autor: 
Redakcja

Dzisiejszego wieczoru na scenie CSW Laboratorium podczas festiwalu Ad Libitum wystąpią: wokalistka improwizująca Maja Ratkje w towarzystwie Aleksandra Janickiego oraz francuski artysta Pierre Jodlowski, Cezary Duchnowski i Anna Zaradny.

Maja Ratkje (wł. Maja Solveig Kjelstrup Ratkje) norweska wokalistka, kompozytorka, znana postać współczesnej wokalnej muzyki improwizowanej. Koncertuje, tworzy muzykę do filmów, instalacji, teatru, tańca, performansów. Współtworzy norweską formację improwizatorów SPUNK i grupę Agrare (w duecie noise Fe-mail współpracującym ze szwedzką tancerką Lottą Melin), współpracuje m.in. z Jaapem Blonkiem i Jazzkammer.

Na festiwalu Ad Libitum wystąpi we współpracy z Aleksandrem Janickim, artystą, grafikiem, autorem multimedialnych projektów konceptualnych. Jego prace wystawiane były m.in. w Galerii Zderzak, Teatrze Bückleina w Krakowie, CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie, na ART Forum w Berlinie, w Kunsthalle w Wiedniu, w Madrycie, Sztokholmie, Norymberdze.

Pierre Jodlowski to znakomity francuski kompozytor, twórca muzyki elektroakustycznej artysta multimedialny, performer, związany nie tylko ze sceną muzyki współczesnej, ale także innymi dziedzinami artystycznymi – tańcem, teatrem i sztukami wizualnymi. Był główną postacią zeszłorocznego festiwalu Musica Electronica Nova. Jest dyrektorem artystycznym festiwalu Novelum w Tuluzie. Tworzył na zamówienie IRCAM, Ensemble Intercontemporain, Akademie der Künste (Berlin), Donaueschinger Musiktage, Radio France, Fundacji Siemensa, europejskiego projektu INTEGRA.

Cezary Duchnowski to postać dobrze znana na polskiej scenie improwizowanej muzyki współczesnej. Od lat związany z Wrocławiem i tamtejszą Akademią Muzyczną, w której studiował kompozycję, pod okiem Stanisława Krupowicza tworzył uczelniane Studio Kompozycji Komputerowej, a obecnie wykłada realizację muzyki komputerowej. Wraz z Marcinem Rupocińskim założył grupę Morphai, od wielu lat występuje z Agatą Zubel jako duet Elettrovoce, z Pawłem Hendrichem i Sławomirem Kupczakiem powołał do życia grupę Phonos ek Mechanes, uprawiającą szczególny rodzaj elektronicznej muzyki improwizowanej – human-electronics, w której komputery kontrolowane są przez instrumenty akustyczne. Jest również twórcą dzieł symfonicznych, operowych, muzyki do filmów i spektakli teatralnych.

Anna Zaradny ostatnio częściej występuje jako artystka sztuk wizualnych, jest jednak świetną improwizatorką, saksofonistką, autorką instalacji, kompozycji muzyczno-przestrzennych, rzeźb dźwiękowych i muzyki do spektakli teatralnych. W pracach wizualnych wykorzystuje własne abstrakcyjne fotografie i światło. Jest również animatorką festiwali muzycznych, m.in. Musica Genera.

11.10.2012, Warszawa

Centrum Sztuki Współczesnej Laboratorium, godz. 20:00