Dzień projektów specjalnych na Nowej Muzyce Żydowskiej: Małe Instrumenty "Schulz" i Ola Bilińska "Libelid"

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

26-ty kwietnia na 6. edycji Festiwalu Nowa Muzyka Żydowska będzie w całości poświęcony na festiwalowe projekty specjalne. Najpierw w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin usłyszymy grupę Małe Instrumenty, z projektem "Schulz" a następnie Olę Bilińską z projektem "Libelid".

Po znakomitej ścieżce dźwiękowej jaką stworzył Paweł Romańczuk – lider „Małych instrumentów” do filmu „Twarze nieistniejącego miasta” o międzywojennym żydowskim Lublinie, przyszedł czas na niezwykłą muzyczną opowieść o żydowskim Drohobyczu – mieście Bruno Schulza. Jak mówi sam kompozytor „Już od dawna chodził za mną Bruno Schulz”.
W projekcie „Małe instrumenty/Schulz” kompozycja stworzona przez lidera formacji zainspirowana została filozofią Schulza zawartą w tomie jego opowiadań „Sklepy cynamonowe”. Słuchając tej muzyki granej na wielu małych instrumentach, zabawkach dźwiękowych, a także kuriozalnych wynalazkach muzycznych wiemy od razu, że świat „Małych instrumentów” i świat Schulza odnalazły się wręcz idealnie. Można odnieść wrażenie, że czekały na siebie, aby wspólnie stworzyć nową, ważną artystycznie wartość, magiczną przestrzeń współczesnej muzyki inspirowanej wielką literaturą.

Ola Bilińska – wokalistka, multinstrumentalistka, kompozytorka i autorka tekstów. W dorobku ma dwie autorskie płyty oraz wiele koncertów ze swoimi projektami.
Na Festiwalu wraz z towarzyszącym jej, specjalnie stworzonym kwartetem przedstawi niezwykłą muzyczną prapremierę – specjalnie przygotowany projekt „Libelid” – żydowskie piosenki miłosne, które zaśpiewa w języku jidysz.
Odnalezione w starych śpiewnikach i międzywojennych tomikach poezji popularne w Polsce i na Kresach Wschodnich żydowskie piosenki dzięki Bilińskiej zyskują nowe życie. Odkrywa ona na nowo magię tych utworów i znakomicie je interpretuje.
W rezultacie powstał intrygujący muzycznie projekt, który stanowi głęboko emocjonalną i na wskroś nowatorską impresję o świecie, którego już niema, o uczuciach i emocjach które były, są i będą.

CO? – Małe Instrumenty / Ola Bilińska
KTO? – Małe Instrumenty: Paweł Romańczuk, Tomasz Orszulak, Jędrzej Kuziela / Projekt Libelid: Ola Bilińska Michał Moniuszko, Kacper Szroeder, Edyta Czerniewicz, Katarzna Kolbowska
GDZIE? – Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, Warszawa
KIEDY? – 26/04/2015, 19:00
BILETY? – 30 zł

Tagi: