Dzień odkryć europejskiego jazzu na festiwalu Jazztopad

Autor: 
Redakcja

W sobotę 24 listopada na dużej scenie Wrocławskiego Teatru Współczesnego  w ramach Jazztopadu odbędzie się Dzień odkryć europejskiego jazzu, podczas którego zaprezentowane zostaną dwa projekty: JazzPlaysEurope i Take 5 Europe.

JazzPlaysEurope jest programem, który ma na swoim celu edukację i rozwój artystyczny muzyków jazzowych. Skierowany jest do jazzmanów początkujących na europejskiej scenie muzycznej. Inicjatywa stwarza międzynarodową sieć i forum wymiany młodych twórców jazzu. Platforma JazzPlaysEurope powstała w 2007 roku i zrzesza wiele organizacji oraz festiwali europejskich, w tym Jazztopad. Na fali sukcesów poprzednich edycji, w tym roku usłyszymy 4. odsłonę JazzPlaysEurope: Laboratory. Z każdego kraju (Polska, Niemcy, Belgia, Holandia, Słowacja, Francja i Luksemburg), do uczestnictwa w programie wybierany jest jeden przedstawiciel. W tym roku Polskę reprezentować będzie klarnecista, student Akademii Muzycznej we Wrocławiu Mateusz Rybicki. Zasadą jest, że młodzi muzycy spotykają się na kilka dni i tworzą w tym czasie program o wspólnej wizji artystycznej, z którym wyruszają w trasę po różnych europejskich miastach.

Take Five: Europe jest programem dla utalentowanych muzyków, kompozytorów, dyrygentów i wokalistów jazzowych młodego pokolenia, którzy na progu międzynarodowej kariery pragną rozwijać swoją wiedzę oraz umiejętności. Program umożliwia „zrobienie sobie przerwy” w codziennej pracy, dzięki czemu artyści zyskują czas na poszerzenie kontaktów zawodowych oraz zgłębienie wiedzy o rynku muzycznym Europy. Z każdego kraju poszczególnych instytucji i festiwali zrzeszonych w Take Five (Jazztopad jest jednym z nich), co roku wybierani są dwaj rokujący na przyszłość artyści. W pierwszej edycji z polskich jazzmanów wybrano Macieja Obarę (saksofon) i Macieja Garbowskiego (kontrabas) – na tegorocznym Jazztopadzie będziemy mogli usłyszeć zarówno ich, jak i innych uczestników projektu. W drugiej edycji Take Five: Europe, która odbywać się będzie w 2013 roku, wezmą udział: pianista Marcin Masecki oraz kompozytor i trębacz Piotr Damasiewicz. Muzycy biorący udział w tym wspieranym przez Unię Europejską programie, zagrają też na innych czołowych europejskich festiwalach: Jazz sous les Pommiers, North Sea Jazz Festival, Molde Jazz Festival, London Jazz Festival, Banlieues Bleues i koncertach w La Dynamo we Francji.

24.11.2012, Wrocław

Wrocławski Teatr Współczesny - Duża Scena, godz. 19:00