Dziś w Warszawie koncert Anny Gadt — „Breathing”

Autor: 
Redakcja

Dziś, 12 listopada o godz. 19.30 w Klubokawiarni Nie Zawsze Musi Być Chaos (przy ul. Marszałkowskiej 19, wejście od Oleandrów) wystąpi Anna Gadt z zespołem. Będzie to koncert premierowy z materiałem z płyty „Breathing” wydanej przez Universal Music Polska. Wstęp wolny.

Anna Gadt — głos

Łukasz Ojdana — fortepian

Maciej Garbowski — kontrabas

Krzysztof Gradziuk — perkusja


Oddychanie to jedna z trzech funkcji niezbędnych do życia. Całkowicie naturalna i nieodzowna, podobnie jak potrzeba swobodnej wypowiedzi poprzez improwizację. Nic bowiem nie zastąpi spontaniczności reakcji i możliwości poznania drugiego człowieka, z którą mamy do czynienia i którego jesteśmy świadkami podczas słuchania, bądź tworzenia muzyki jazzowej. Najnowszy album Anny Gadt - "Breathing" wychodzi na przeciw takiemu spojrzeniu na wokalistykę jazzową. Tematy są punktem wyjścia do wspólnego grania i "bycia". Album wypełnia dziesięć autorskich kompozycji artystki oraz zaskakująca interpretacja tekstu Mirona Białoszewskiego - "Liryka Śpiącego" do muzyki Macieja Garbowskiego. W całości przenikają się słowiańska melancholia i skandynawski nastrój kojarzony z płytami monachijskiej wytwórni ECM. Muzycy towarzyszący artystce to znane jazzowej publiczności trio RGG.
 
Anna Gadt – kompozytorka i autorka tekstów - urodziła się w Polsce, kraju „pomiędzy” wschodem i zachodem. Sama ma poczucie bycia „pomiędzy”, gdyż mieszają się w niej słowiański temperament i specyficzna skandynawska melancholia. Charyzmatyczna wokalistka, w której głosie słychać nostalgię i tęsknotę, wspierana jest przez trio w składzie: Łukasz Ojdana - fortepian, Maciej Garbowski - kontrabas, Krzysztof Gradziuk - perkusja Muzycy kładą nacisk na sonorystyczne podejście do muzyki, gdzie eksponuje się nie technikę, lecz brzmieniowe właściwości utworów.
Anna Gadt to niespokojny duch poszukujący formy wypowiedzi poprzez słowo, dźwięk a zwłaszcza ciszę. W swojej muzyce intrygująco oscyluje pomiędzy śpiewem, szeptem i opowiadaniem. Improwizując nie boi się używać głosu w sposób nietypowy. Odkryta i doceniona przez Billy Harpera. W 2006 roku otrzymała nagrodę główną podczas międzynarodowego konkursu wokalistów jazzowych: Jazz Stuggle. W 2008 roku ukazała się jej debiutancka płyta: Na mojej drodze, którą zwróciła na siebie uwagę krytyków i publiczności. Płyta przyniosła nominację do nagrody Fryderyk w kategorii: Jazzowy Fonograficzny Debiut Roku i wiele koncertów w kraju m.in.: podczas Szczecin Music Fest.