Dziś rusza V edycja Tzadik Poznań Festival!

Autor: 
Redakcja, mat pras.

Dziś rusza V edycja poznańskiego Tzadik Festiwalu. W Scenie na Piętrze Estrady Poznańskie, w Klubie Dragon, Klubie Meskalina i na dziedzińcu Muzeum Archeologicznego rozbrzmiewać będzie jazzowa awangarda z najwyższej światowej pułki, czerpiąc inspiracje z dziedzictwa muzyki i kultury żydowskiej. Ambasadorem nowojorskiego wydawnictwa Tzadik, pod którego auspicjami odbywa się festiwal, będzie tym razem wybitny klarncesita Perry Robinson. Główne atrakcje nadchodzącego weekendu to koncerty promujące nowe płyty: grupy Undivided (Wacław Zimpel, Bobby Few, Mark Tokar, Kalus Kugel + Perry Robinson), zespołu Daktari a także występ projektu Jemen Blues (Michael Zerang, Perry Robinson, Wacław Zimpel, Raphael Rogiński).

Festwial od początku swojego istnienia opiera się na trzech filarach: promowacji i popularyzacji młodej polskiej sceny - muzyków, którzy w nowatorski sposób reinterpretują tradycję i kulturę żydowską; wierności marce Tzadik records - co roku na festiwalu gości gwiazda związana z legendarną już wytwórnią Johna Zorna; i wreszcie tworzeniu projektów specjalnych, które swoje premiery mają podczas festiwalu. Tak jest i w tym roku. Dodatkowo wieczorne koncerty poprzedzają projekcje filmów o tematyce żydowskiej - pokazy organizowane są we współpracy z Festiwalem Żydowskie Motywy.

Podczas tegorocznej edycji swoje premiery będą też miały dwie płyty: Undivided - druga płyta grupy pod wodzą Wacława Zimpla. Pierwszy ich album "Passion" wśród wielu międzynarodowych laurów zdobyła międzyinnymi tytuł najciekawszej nowej grupy wg. nowojorskiego AllAboutJazz. Nowy album nosi tytuł "Moves Between Clouds. Live in Warsaw"

Druga premiera płytowa to album "The last song I wrote about Jews Vol. 1" - długooczekiwany debiut zespołu Daktari, który mimo pełnokrwiście jazzowo-improwizowanego grania wystąpił już m.in. na festiwalu Open'er.

Gwiazda tegorocznej edycji - Perry Robinson - wystąpi w Poznaniu dwukrotnie: razem z Undivided, oraz w projekcie "Muzyka Żydów z Jemenu" pod wodzą Michaela Zeranga. Robinson to postać znacząca zarówno w katalogu Tzadika jak i muzyki improwizowanej w ogóle. Przez lata swojej działalności na międzynarodowej scenie, współpracował z najwybitniejszymi osobowościami w historii muzyki improwizowanej, między innymi z Henry Grimesem, Billem Dixonem, Nana Vasconcelos, Carla Bley, Archie Sheppem, Charlie Hadenem, Anthony Braxtonem. Uczestniczył w niezliczonych sesjach nagraniowych dla wielu najbardziej prestiżowych wytwórni, a jego styl jest dzisiaj symbolem nowoczesnego klarnetu, znajdując sobie wielu naśladowców na całym świecie. Dla słynnej nowojorskiej wytwórni Tzadik prowadzonej przez Johna Zorna zarejestrował dwa albumy w tym „Ancestors, Mindreles, Nagila Monsters” z formacją Klez-Edge, w skład której wchodzi także wokalista Marek Bałata.

W piątkowy wieczór, po premierze nowego repertuaru Undivided, odbędzie się solowy koncert Mikołaja Trzaski

Trzaska był współzałożycielem najważniejszej formacji yassu - legendarnej Miłości, oraz równie kreatywnego Łoskotu. Choć impet yassu dawno wygasł, dzięki swojemu unikalnemu językowi muzycznemu, stał się znaczącą postacią międzynarodowej sceny muzyki improwizowanej. Dziś jest liderem kwartetu klarnetowego IRCHA, międzynarodowego kwartetu - Inner Ear, członkiem orkiestry Resonance - Kena Vandermarka, Magic - Joe McPhee czy tria Shofar z Raphaelem Rogińskim i Maciem Morettim - wykonujacego muzykę żydowską. Przede wszystkim realizuje się na gruncie radykalnego współczesnego jazzu free. Podróżuje po świecie, współpracując z tuzami światowej improwizacji. Na Tzadik Festival zobaczyć będzie można także film "Obcy VI" Borysa Lankosza z muzyką Trzaski.

W sobotę, po premierze Daktari o 22:00 w Klubie Dragon wysłuchać będzie można projelktu Żydowski Surf Raphaela Rogińskiego, Macio Morettiego, Bartłomieja Tycińskiego i Oli Rzepki

Jak sami autorzy mówią o tym przedsięwzięciu: "...w falach jest zawarta mądrość piątego stopnia w drzewie kabalistycznym zwanego Geburah. Surfując po nich szukam jego w ich rytmie i natężeniu. Czas który tu spędzam jest równo warty czasowi spędzonemu z Księgą. Ty, z poranionymi teraz stopami możesz też poznać część jego tajemnicy zawierającej się w martwych meduzach i pustych muszlach wyrzuconych na brzeg. Kiedy Twoje stopy ozdrowieją, będziesz mógł wędrować gdzie chcesz…" To powiedział do mnie Szmuel Luria zwany surfujący rebe. W celu uleczenia siebie, moich przyjaciół i ewentualnej publiczności , powołałem do życia zespół który wykonuje żydowską surferską muzykę religijną. Uleczmy swoje stopy i oczyśćmy się razem!

Niedziela to wspomniana "Muzyka Żydów z Jemenu" a także koncert młodej grupy Medow Quartet

Meadow Quartet powstał w 2009 roku w Gdańsku w składzie Marcin Malinowski – klarnet, Michał Piwowarczyk – altówka, Piotr Skowroński – akordeon i Jarosław Stokowski – kontrabas.
Meadow to przestrzeń, która w powszechnym rozumieniu jest synonimem spokoju i radości, ale jest też ona obszarem nieustających zmian, przeobrażeń i współdziałania. W powyższym kontekście Meadow Quartet to próba stworzenia płaszczyzny dla ścierających się wpływów: współczesnej kameralistyki, jazzu, muzyki improwizowanej, muzyki filmowej oraz fundamentalnego spoiwa – tradycyjnej muzyki żydowskiej. To w końcu próba podążania ścieżką, która wymyka się prostym klasyfikacjom stylistycznym. Zespół otrzymał wyróżnienie specjalne na odbywającym w Warszawie XIV Festiwalu Folkowym Polskiego Radia Nowa Tradycja 2011.

Szczegółowy program festiwalu znaleźć można na stronie http://tzadikpoznanfestival.pl/

Wydarzenia festiwalu będziemy na bieżąco relacjonować na stronach Jazzarium.pl

 

Tagi: