Dziś po raz 11ty rusza Jazzowa Jesień w Bielsku Białej!

Autor: 
Redakcja

Jak co roku koncertem jazzu tradycyjnego rozpocznie się Jazzowa Jesień w Bielsku Białej. Festiwal zainauguruje  oktet Keith Ball and his Jazzmen. Znak to widomy, że oto po raz jedenasty Tomasz Stańko zaprosił do sali koncertowej Bielskiego Centrum Kultury swoich ulubionych artystów. W tym roku jednak jeden dzień festiwalu budzi u nas przyspieszone bicie serca. 15 listopada o godzinie 18:00 usłyszymy na żywo "Continuum" - projekt Davida Virellesa, którego płytowa inkarnacja stała była jedną z najciekawszych albumów ubiegłego roku. Po kwartecie pianisty na scenie pojawi sie Tomasz Stańko w zupełnie nowym składzie!

"Continuum" to słuchowisko, do którego kluczem jest muzyka. Rdzeniem tego albumu jest utwór "Our Birthright" - czyli nasze pochodzenie, korzenie, pierworództwo - wszystko to, co w sobie nosimy, a nie mamy na to wpływu, przychodząc na świat w tej a nie innej rodzinie czy kulturze. - pisał o płycie Davida Virellesa Kajetan Prochyrato swoiście koncepcyjny album: łączący świat kultury Kuby i Ameryki Środkowej z muzycznym laboratorium awangardy spod znaku Steve’a Colemana czy Henry’ego Threadgilla, bohaterem tego albumu jest młody, niezwykle skromny w bezpośrednim kontakcie, David Virelles. Nie tylko jako architekt tej artystycznej, multimedialnej instalacji, ale jako pianista. 

Virelles za sprawą gry w NY Quartet Tomasza Stańki miał okazję na wielu koncertach całkiem nieźle poznać Polskę. Teraz nareszcie to my będziemy mogli poznać jego korzenie i jego w pełni autorski charakter pisma. Obok pianisty do Bielska przyjadą: Andrew Cyrille - perkusja, Ben Street – kontrabas, Román Díaz – instrumenty perkusyjne, głos.

DAVID VIRELLES & Continuum - One (full video) from David Virelles on Vimeo.

Tymczasem Tomasz Stańko znów uciekł do przodu. Gdy ze sceny zejdą członkowie kwartetu Virellesa, ich miejsce zajmą: Sylvie Courvoisier - fortepian, Mark Feldman – skrzypce i Mark Helias – kontrabas. Niespodzianka? Skład sugerowałby przesunięcie muzycznego akcentu w świat muzyki współczesnej. Cała trójka ma w tych obszarach spore doświadczenie. Pianistka i skrzypek współpracują ze sobą od lat, realizując projekty na pograniczu muzyki i performance'u. Mark Helias, choć często widziany jest w sytuacjach pełnokrwiście jazzowych, ma przecież za sobą lata gry z Anthonym Braxtonem. To może być bardzo odważna muzyczna propozycja!

W pozostałych dniach festiwalu nie będzie już tak ostro, co nie znaczy, że będzie nudno. 14 listopada Jazzową Jesień otworzy Eliane Elias, która z Marciem Johnson zaprezentuje materiał ze swojej najnowszej płyty, wydanej pod skrzydłami ECM - "Swept Away". 

16go listopada mocny jazzowy dzień: trio FLY - tenorzysta Mark Turner (oj ciekawe, czy przyjedzie dzień wcześniej by, tak jak na płycie "Continuum" zagrać w jednym utworze z Virellesem!?), basista Larry Grenadier i Jeff Ballard na bębnach. Po nich na scenę wkroczy legendarny John McLaughlin w projekcie "REMEMBER SHAKTI". Obok gitarzysty zagrają muzycy indyjscy: Zakir Hussain – tabla; Shankar Mahadevan – wokal; U. Shrinivas – mandolin; V. Selvaganesh – kanjira, ghatam, mridangam.

Na finał festiwalu, 17 listopada zabrzmi projekt specjalny przygotowany przez Marcina Wasilewskiego - wieloletniego towarzysza muzycznej drogi Tomasza Stańki, dziś leadera jednego z najbardziej cenionych młodych europejski jazzowych składów - Marcin Wasilewski Trio. Tym razem do leadera oraz Sławka Kurkiewicza (kontrabas) i Michała Miśkiewicza (perkusja) dołączy szwedzki saksofonista Joakim Milder. 
Festiwal zamknie koncert kwartetu Anouara Brahema w projekcie "The astounding eyes of Rita". 

Podsumowując: to trzeba usłyszeć!

14.11.2013 /SOBOTA/ GODZ. 19.00

Eliane Elias feat. Marc Johnson "Swept Away"

Eliane Elias - wokal, fortepian
Marc Johnson - kontrabas
Graham Dechter - gitara elektryczna
Mauricio Zottarelli - perkusja i instrumenty perkusyjne

15.11.2013 /PIATEK/ GODZ. 18.00

DAVID VIRELLES feat. ANDREW CYRILLE “CONTINUUM”

David Virelles - fortepian
Andrew Cyrille - perkusja
Ben Street – kontrabas
Román Díaz – instrumenty perkusyjne

***

TOMASZ STAŃKO

Tomasz Stańko - trąbka
Sylvie Courvoisier - fortepian
Mark Feldman – skrzypce
Mark Helias – kontrabas

 

16.11.2013 /SOBOTA/ GODZ. 18.00

FLY TRIO

Mark Turner – saksofon tenorowy
Larry Grenadier – kontrabas
Jeff Ballard - perkusja

***

JOHN McLAUGHLIN + ZAKIR HUSSAIN:
REMEMBER SHAKTI

John McLaughlin – gitara
Zakir Hussain – tabla
Shankar Mahadevan – wokal
U. Shrinivas – mandolin
V. Selvaganesh – kanjira, ghatam, mridangam


17.11.2013 /NIEDZIELA/ GODZ. 18.00

MARCIN WASILEWSKI /PROJEKT SPECJALNY/

Marcin Wasilewski- fortepian,
Sławomir Kurkiewicz- kontrabas,
Michał Miśkiewicz- perkusja,
Gość specjalny: Joakim Milder- saksofony

***

ANOUAR BRAHEM QUARTET
“ASTOUNDING EYES OF RITA”

Anouar Brahem – oud
Klaus Gesing – klarnet basowy
Björn Meyer – kontrabas
Khaled Yassine – darbouka, bendir

Tagi: