Dziś koncertowa premiera płyty "Total ג" grupy Alte Zachen!

Autor: 
Redakcja

Alte Zachen ( jid. Stare Rzeczy) to zespół powołany przez Raphaela Rogińskiego ( Shofar, Wovoka, Cukunft…) i współtworzony przez Olę Rzepka ( Drekoty, Wovoka…), Bartka Tycińskiego i Macia Morettiego ( Mitch and Mitch, Baaba, Paristetris…). Muzycy słynący z kompulsywnej aktywności muzycznej tym razem spotykają się w zespole, w którym wykonują chasydzkie niguny mieszając je z muzyką rock 'n rollową, surferską czy psychodeliczną. Najnowsza płyta zespołu "Total Gimel"(wyd. Lado Abc rok 2012) to hołd złożony religijnej kulturze surferskiej, którą członkowie póki co obserwują z brzegu. Nazwa zespołu, zapożyczona ze slangu zbieraczy złomu w Izraelu tłumaczy jego idee co do tworzenia muzyki - gramy muzykę dziś, która brzmi jak z lat 60', obecna w kulturze była 150 lat temu, a jej źródła mają 5000 lat.

Raphael Rogiński - znakomity gitarzysta, wielka osobowość i animator muzycznej sceny improwizowanej w Polsce - przenosił w kółko muzyczne góry - jak na płytach "Bach Bleach", z grupą Shofar czy Cukunft. Chciałoby się by pisał kolejne muzyczne arcydzieła i zaskakiwał odkrywaniem kolejnych dźwiękowych lądów. Tym razem jednak, wraz Bartłomiejem Tycińskim (gitara), Maciem Morettim (tym razem na basie) i Olą Rzepką (na perkusji) stworzyli projekt, który muzycznie czytelny był już po pierwszych dźwiękach: rzeczywiście muzyka żydowska, stare pieśni chasydzkie i niguny w rodzaju Lomir ale ineynem doskonale, absolutnie doskonale współgrają z brzmieniem muzyki surferskiej lat 60tych. Tak pisał o ich koncercie podczas Tzadik Fetival Kajetan Prochyra. Teraz nadarza się okazja posłuchania na żywo materiału z najnowszej płyty jego grupy Alte Zachen, zatytułowanej "Total Gimel", wydanej rzecz jasna przez Lado ABC

Koncert odbędzie się w ramach cyklu LADO w mieście na BarCe (BarKa: 512 kilometr Wisły, koło pomnika Syrenki, na wysokości ul Wybrzeze Kościuszkowskie 35). Tego samego wieczora wystąpi także zespół The Kurws. 

 

Co? LADO w mieście: Alte Zachen i The Kurws

Gdzie? BarKa

Kiedy? 2 sierpnia 2012, godzina 21:00

Bilety? Wstęp wolny!

 

 

 

 

 

 

Tagi: