Dwa Bluesy dla Cecila Taylora - najnowsza płyta tria Andrew Cyrille / William Parker / Enrico Rava.

Autor zdjęcia: 
mat. promocyjne

Doskonała wiadomość dla miłośników muzyki free jazzowej. Trze wielkie indywidualności i jednocześnie wielkie gwiazdy światowej improwizacji Andrew Cyrille, William Parker z USA i legenda europejskiej trąbki Enrico Rava połączyli siły i nagrali album poświęcony Cecilowi Taylorowi.

Każdy z nich w różnych latach współpracował z powodzeniem z legendarnym pianistą. Wszyscy wchodzili z nim w kolaboracje znacznie ściślejsze niż okazjonalne i bywali muzycznymi partnerami przy wielu okazjach. 

Po praz pierwszy jako trio spotkali się w 2016 roku kiedy nowojorskie Whithey Museum zorganizowało jubileuszowy koncert na 80 urodziny Cecila Taylora. Były wystawy, prelekcje, celebracje oraz koncerty m.in znakomitego Cecil Taylor New Unit oraz właśnie wspomnianego trio, które dołączyło do Taylora podczas drugiego koncertu.

Album 2 Blues For Cecil nie jest więc ich pierwszym spotkaniem, ale jest za to studyjną sesją zarejestrowaną w dzień po występie zespołu na festiwalu Sons d’hiver, 1 i 2 stycznia 2020 roku w paryskim studiu nagraniowym Feber. 

Dzisiaj muzyczne drogi każdego z tych trzech wielkich artystów nieco porozchodziły się, choć w dalszym ciagu uważani są i słusznie za mistrzów, co mamy nadzieję ponad wszelką wątpliwość zademonstrują na swojej najnowszej płycie, składającej się z dwóch bluesów zadekowanych Cecilowi Taylorowi, jednego standardu, trzech kompozycji z zaplanowana przestrzenią improwizatorską i czterech utworów będących kolektywną, rozszerzona swobodną improwizacją. 

Album ukaże się pod koniec stycznia 2022 roku nakładem fińskiej oficyny wydawniczej TUM Records.

Tagi: