Duet Eyvind Aarset/ Jan Bang oraz Kwartet Marka Pospieszlaskiego drugiego dnia Jazz Jantar 2021

Autor: 
Redakcja (materiały organizatora)
Autor zdjęcia: 
materiały promocyjne

Norweski gitarzysta Eivind Aarset i urodzony w Ameryce, mieszkający w Norwegii Jan Bang współpracują ze sobą od lat 90-tych. Jan Bang pojawił się już w Sali Suwnicowej Żaka na Dniach Muzyki Nowej w 2015 roku. Także Eivind Aarset jest znany gdańskiej publiczności, wystąpił na Festiwalu Jazz Jantar dwukrotnie: ze swoim trio w 2008 roku i w składzie Nilsa Petera Molværa w 2001 r., na pierwszej edycji Festiwalu, która odbyła się w nowej siedzibie Klubu we Wrzeszczu. 23 października zaprezentują materiał z albumu "Snow catches on her Eyelashes".

Słuchacze zaznajomieni z muzyką Eivinda Aarseta (gitary, bas, elektronika) i Jana Banga (programowanie, sample) będą mieli dobre wyobrażenie, czego można się spodziewać po tym albumie. Chociaż obaj muzycy współpracują od początku lat 90., występując z takimi artystami jak Nils Petter Molvaer, Bugge Wesseltoft, Sly & Robbie i Jan Hassell, jest to w rzeczywistości ich pierwsze wspólne nagranie jako duetu. Ambient jest jak każdy inny gatunek, w tym mogą być dobre, złe i obojętne chwile, przerywane kawałkiem czystego geniuszu. Muzyka "Snow catches on her Eyelashes"  jest przepełniona takim pięknem. Aarset i Bang od dawna są mistrzami w tej dziedzinie muzyki, ale na tym albumie wszystko to łączy się płynnie w wysublimowaną i emocjonalnie wciągającą podróż. Umiejętność, z jaką Aarset i Bang z miłością stworzyli i wykonali tę muzykę jest zadziwiająca. Głęboko satysfakcjonująca muzyka. (na podstawie UKVibe.org)

Materiał nagrany na nowy album kwartetu Marka Pospieszalskiego "XIXth/XXth c." jest inspirowany twórczością kompozytorów klasycznych począwszy od Schuberta, przez Brittena, aż po Lachenmanna. Kompozycje Pospieszalskiego, pełne odniesień do twórczości mistrzów, zanurzone są we współczesności i podążają w rejony swobodnej improwizacji. Jego kwartet tworzą: jeden z najbardziej rozchwytywanych kontrabasistów Maks Mucha (zapamiętany przez nas z koncertu Christiana Scotta aTunde Adjuah w 2019 roku), klasycznie wykształcony pianista Elias Stemeseder oraz perkusista i kompozytor Max Andrzejewski. Muzyka została nagrana w berlińskim Emil Berliner Studios, a za miks i mastering odpowiedzialne jest legendarne studio Sear Sound. Płyta ukaże się jesienią 2021 roku.

Sobotni koncert będzie już drugą okazją do podziwiania talentu saksofonisty i klarnecisty Marka Pospieszalskiego w tegorocznej edycji Festiwalu Jazz Jantar. Latem wystąpił w zespole Franciszka Pospieszalskiego Charles Mingus Group. Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie, zafascynowany awangardą jazzową, muzyką improwizowaną oraz nowymi brzmieniami, otwarty na wszelkie muzyczne gatunki. Wywodzi się z rodziny o silnych muzycznych tradycjach.

 

Tagi: