Drugi weekend Jazz jantar czyli Sławek Pezda w hołdzie tenorowym legendom Sławek Pewzda Quartet i szczypta darkjazzu z Lovecraft Sextet

Autor: 
Redakcja (Materiały prasowe)
Autor zdjęcia: 
mat. promocyjne

Sławek Pezda: „Tribute to Tenor Legends to początkowo był cykl koncertów, który realizowałem  w 2019 r. we współpracy z Maćkiem Węglarzem i klubem Harris Piano Jazz Bar w Krakowie. Seria ta została poświęcona twórczości najwybitniejszych saksofonistów tenorowych, którzy zainspirowali wiele pokoleń muzyków i słuchaczy.

Każdy z koncertów był szansą na zapoznanie się z muzyką gigantów saksofonu, a także możliwością wysłuchania gości zapraszanych przeze mnie na każde z tych wydarzeń. Po kilku koncertach cyklu, dzięki Pawłowi Koźmińskiemu, powstała idea nagrania albumu podsumowującego dotychczasowe koncerty oraz (jak się finalnie okazało) wychodząca znacznie poza nie. Album „Tribute to Tenor Legends” ukazał się pod koniec 2022 roku. Na płycie znalazło się osiem kompozycji saksofonistów tenorowych, których twórczość i stylistyka jazzowa jest najbliższa mojemu sercu. Stworzenie albumu z muzyką legend saksofonu tenorowego to niełatwe zadanie. Naszym zamysłem było zachowanie klimatu twórczości poszczególnych artystów oraz nadanie całości nowego, świeżego tonu. Niektóre utwory są celowo dość bliskie oryginałowi, inne zaś nieco bardziej od niego odbiegają.”

 

Sławek Pezda Quartet / Tribute to Tenor Legends 

Sławek Pezda – saksofon tenorowy, Mateusz Gawęda – fortepian, Alan Wykpisz – kontrabas, Grzegorz Pałka – perkusja

Darkjazz rzadko pojawia się na jazzowych festiwalach, częściej można na niego natrafić na wydarzeniach związanych z post-metalem (chociażby na słynnym Roadburn Festival), bo mrok nie jest nastrojem, na jaki w historii jazzu często można natrafić. Jazz może być wściekły, może być przygnębiający czy melancholijny, ale rzadko jest mroczny, a na Jazz Jantar jako pierwszy tego rodzaju festiwal w Polsce sięgnęliśmy po ten niewielki podgatunek, zapraszając w 2018 roku projekt The Thing With Five Eyes. Jesienią jego lider, Jason Köhnen, powróci do nas z najnowszym zespołem, The Lovecraft Sextet.
 

Köhnen zna darkjazz jak mało kto, to w końcu on ukuł to określenie, a w przeszłości współtworzył The Kilimanjaro Darkjazz Ensemble oraz The Mount Fuji Doomjazz Corporation. Wciąż próbuje jednak rozwijać jego znaczenie, zamiast grzęznąć w raz zdefiniowanej konwencji, czego kolejne projekty są najlepszymi dowodami. O "Miserere" - ubiegłorocznym albumie The Lovecraft Sextet - w serwisie Angry Metal Guy można było przeczytać: "Niewiele dzieje się w jego warstwie dynamicznej, kiedy fale syntezatorowych dźwięków powodowanych prądami nieszczęścia i szaleństwa wylewają się na słuchaczy, ale szybko można się przekonać, że ta symfonia jest w stanie zabrać nas w wyjątkową podróż. Dla osób o otwartych głowach to będzie podróż, którą zdecydowanie warto odbyć".


W październiku The Lovecraft Sextet opublikuje czwarty album, "The Horror Cosmic" - jego tematyka dodatkowo pogłębia inspirację stojącą za nazwą zespołu, czyli odwołania do opowieści grozy i fantasy autorstwa H.P. Lovecrafta. Podczas festiwalu Jazz Jantar The Lovecraft Sextet po raz pierwszy wystąpi w Polsce, a nowy materiał wykona na żywo w zaledwie dwa dni po jego premierze.


The Lovecraft Sextet / The Horror Cosmic
Jason Köhnen – elektronika, syntezatory, magic box, Balazs Pandi – perkusja, Colin Webster – saksofon, Jean Christophe Bournine - kontrabas