Drugi dzień festiwalu JazzArt 2013 i kolejny konkurs, w którym do wygrania zaproszenia na koncert Led Bib i Elektro Guzzi.

Autor: 
Redakcja

Erik Truffaz 4tet, Led Bib, Elektro Guzzi oraz ImproGraphic Piotra Damasiewicza to dzisiejsze wydarzenia festiwalu JazzArt 2013. Dla naszych czytelników przygotowaliśmy konkurs, w którym do wygrania dwa podwójne zaproszenia na koncert kwintetu Led Bib i tria Electro Guzzi w Hipnozie.

Led Bib to jedna z najciekawszych brytyjskich grup jazzowych, kompletnie nieprzewidywalny kwintet pod wodzą utalentowanego perkusisty Marka Holuba. Pięć albumów opublikowanych przez ten zespół od chwili debiutu w 2005 roku to kwintesencja współczesnej brytyjskiej muzyki improwizowanej na którą składają się dziesiątki zaskakujących pomysłów, śmiało przełamujących sztywne ograniczenia gatunkowe. Brak zahamowań, wirtuozerskie opanowanie instrumentów, doskonałe wyczucie panujących mód i trendów sprawiły, że Led Bib to aktualnie najpopularniejszy brytyjski kwintet jazzowy, pojawiający się regularnie w programach radiowych i telewizyjnych i docierający do publiczności, która na co dzień zwykle stroni od jazzu. Czerpiąc inspiracje zarówno z jazzowych klasyków, oraz z rzeczy tak od jazzu odległych, jak twórczość Pink Floyd czy Captaina Befharta, Led bib jest w stanie zachwycić fanów rocka, miłośników drum’n’basu oraz zwolenników rozbudowanych, nieprzewidywalnych improwizacji, które niejednokrotnie zmuszały do tańca stateczną publiczność największych festiwali jazzowych na świecie.

Po występie Led Bid na scenie Hipnozy pojawi się wiedeńskie trio Electro Guzzi, które postawiło sobie za cel tworzenie analogowej muzyki tanecznej. Bywają porównywani z klasykami acoustic techno, a ich muzyka stanowi przełożenie poplątanych elektronicznych rytmów na gitarę, bas i perkusję. To, co grają, przypomina „imitowanie” zwykłego techno, tworzonego na sposób cyfrowy. Ponieważ jednak mamy tu do czynienia z żywymi, pełnymi inwencji muzykami, w ich techno słychać świeżość, przestrzeń, rzadko spotykaną w tym gatunku finezję i ciekawe zmiany klimatów. Muzycy stosują różne, czasem niezwykłe sposoby na wydobycie dźwięku ze swoich instrumentów. Ich koncerty to całe widowiska dające satysfakcję zarówno tym, którzy przyszli posłuchać, jak i tym, którzy wolą potańczyć.

Dwa podwójne zaproszenia na koncerty Led Bib i Elektro Guzzi czekają na osoby, które jako pierwsze prawidłowo odpowiedzą na pytanie:

Od czego zespół Led Bib wziął pomysł na swoją nazwę?

Odpowiedzi wraz z imieniem i nazwiskiem prosimy przysyłać na jazzarium@jazzarium.pl.

Kinoteatr Rialto, g. 18.30 Erik Truffaz 4tet

(Eric Truffaz – trąbka, Marcello Giuliani – kontrabas, Marc Erbetta – perkusja i Patric Muller – klawisze),

Jazzclub Hipnoza, g. 20.30 LedBib

(Mark Holub - perkusja, Liran Donin- kontrabas ,Christopher Williams- saksofon altowy,

Toby McLaren -klawisze, Peter Grogan – saksofon altowy)

Elektro Guzzi

(Jakob Schneidewind – bas, Bernhard Breuer- perkusja, Bernhard Hammer- gitara )

Scena GuGalander, g. 22 ImproGraphic

(Piotr Damasiewicz – trąbka, Maciej Obara - saksofon altowy, Maciej Garbowski –bas, Michał Trela - perkusja),