Druga odsłona Palm Jazz Festivalu

Autor: 
Redakcja

Michel Portal i Bojan Z oraz Trio Vitous, Śmietana i Kochan zawitają jutro na scenie Centrum Kultury Studenckiej w Gliwicach. Będzie to druga odsłona tegorocznej edycji Festiwalu Palm Jazz.

Michel Portal jest uznanym w świecie klarnecistą i kompozytorem, uważanym za jednego z najwybitniejszych francuskich muzyków jazzowych i nazywany architektem współczesnego europejskiego jazzu. Nie zamyka się w świecie tego jednego gatunku muzycznego. Jest również wykonawcą muzyki klasycznej i współczesnej oraz twórcą muzyki filmowej (trzykrotnie jego kompozycje do filmów zdobywały najwyższe nagrody). Współpracował zarówno z uznanym na całym świecie autorytetem w dziedzinie muzyki klasycznej – Pierrem Boulezem, jak i z wybitnym kontrabasistą jazzowym Miroslavem Vitousem, a także gwiazdą muzyki francuskiej Sergem Gainsbourgiem.

Bojan Z (Bojan Zulfikarpašić) to wielokrotnie nagradzany serbski pianista jazzowy, obecnie tworzący we Francji. Początkowo występował na jugosłowiańskiej scenie muzycznej, wykonując zarówno jazz, jak i muzykę rockową. Po przeprowadzce do Paryża powoli zdobywał doświadczenie i rozgłos na europejskiej arenie jazzowej, współpracując min. z takimi artystami jak: Noël Akchoté, Julien Lourau, Magic Malik, Henri Texier, Michel Portal, Karim Ziadm, Kudsi Erguner. Wyraźny ślad we wszystkich projektach, w których artysta bierze udział, zostawia mieszanka tradycyjnego jazzu z domieszką inspiracji bałkańskich. Bojan z jest laureatem nagrody dla Muzyka Roku Francuskiej Akademii Jazzu (2002) i European Jazz Prize (2005) dla najlepszego europejskiego artysty jazzowego. Tę prestiżową nagrodę przyznało jury złożone z krytyków muzycznych z 23 krajów Europy.

Mirosłav Vitous to wybitny czeski kontrabasista jazzowy. Absolwent Konserwatorium Praskiego. Po ukończeniu stypendium naukowego na słynnej Berklee College of Music w Bostonie pozostał na emigracji, przenosząc się z Bostonu do Nowego Jorku. Od połowy lat ‘60 gra koncerty i nagrywa z takimi artystami jazzu jak: Bob Brookmeyer, Chick Corea, Miles Davis, Art Farmer, Stan Getz, Charlie Mariano, Herbie Mannem, Larry Coryell, Jan Hammer, Freddie Hubbard i wielu innych. Współzałożyciel, wraz z pianistą Joe Zawinulem i saksofonistą Waynem Shorterem, legendarnego zespołu Weather Report. Nagrywa dla prestiżowej niemieckiej wytwórni ECM. Przez ostatnich kilkanaście lat pogłębiał wiedzę na temat elektroniki i samplingu, komponując i nagrywając swoje produkcje w towarzystwie m.in. Jana Garbarka, Stanleya Clarke'a, Jacka DeJohnette’a, Johny’ego McLaughlina i Randy’ego Breckera.

Jarosław Śmietana jest wybitny polskim gitarzystą jazzowym. Współpracował z wieloma gwiazdami muzyki jazzowej. Laureat Nagrody Prezydenta Miasta Krakowa za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury oraz Fryderyka w roku 1998 za album „Songs and Other Ballads". Wykładowca w Krakowskiej Szkole Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Koncertował i występował na festiwalach na całym świecie, wielokrotnie w USA. W swojej karierze grał z całą czołówką polskiego jazz, m.in. ze Sławomirem Kulpowiczem, Henrykiem Majewskim, Zbigniewem Namysłowskim, Zbigniewem Seifertem, Janem Ptaszynem Wróblewskim, ale także Ewą Bem czy Andrzejem Zauchą) i wieloma światowymi gwiazdami, w tym: Artem Farmerem, Freddiem Hubbardem, Eddiem Hendersonem, Joe Zawinulem, Garym Bartzem, Carterem Jeffersonem, Vincem Mendozą, Johnem Abercrombim, Hamietem Bluiettem, Idrisem Muhammadem, Mikiem Sternem, Jackiem Wilkinsem, Gregiem Bandym, Davidem Gilmorem i Dave’em Friedmanem.

Jacek Kochan to kompozytor, aranżer, perkusjonista, absolwent ASP w Krakowie. Studiował muzykę w klasie perkusjii i wibrafonu w Grant MacEvan College w Edmonton. W 1981r. wyjechał do USA i przez dwa lata mieszkał w Nowym Jorku, gdzie studiował u Jaco Pastorius’a, Mike Clark’a i Robie Gonzalez’a.  W połowie lat 80-tych przeniósł się do Kanady i zamieszkał w Montrealu, gdzie brał czynny udział w życiu muzycznym. W 1990 r. przeniósł się do Toronto gdzie kontynuował swoją działalność. Nagrywał i pracował z artystami kanadyjskimi i amerykańskimi. W 1995r. powrócił do Europy, gdzie kontynuuje swoją działalność. Współpracuje z wieloma formacjami muzycznymi muzycznymi takimi jak: Jacek Kochan & CO., AJEE, Wagon 8, Bergonzi, Kochan Lemańczyk Trio, Paansori Project, Sharing Spaces, Alsamples czy Papersonut. Występował z nimi na wielu festiwalach i koncertach nowej muzyki improwizowanej, jazzowej i współczesnej. Nagrał wiele płyt w tym 17 solowych. Dokonania artystyczne Jacka Kochana cechują się bogatymi aranżacjami, dbałością o szczegóły oraz swoistym improwizatorskim rozmachem w grze na perkusji. Jako instrumentalista jest muzykiem o szerokich zainteresowań stylistycznych.

11.10.2012, Gliwice

Centrum Kultury Studenckiej, MROWISKO, godz. 19:00