Druga edycja FRE3JAZZDAYS pod patronatem Jazzarium.pl

Autor: 
Redakcja

W dniach 16-18 sierpnia odbędzie się druga edycja FRE3JAZZDAYS. Tegoroczne festiwalowe koncerty wybrzmią pod hasłem „STRING COLLECTION”, prezentując jednych z najciekawszych polskich muzyków, którzy tworzą współczesną muzykę improwizowaną i wykorzystują instrumenty smyczkowe oraz strunowe. Jazzarium.pl patronuje tym wydarzeniom.

Tomek Kaliński, dyrektor artystyczny festiwalu, zapowiada: „Tegoroczny festiwal zdominowany jest przez artystów posługujących się różnymi muzycznymi językami, co wynika nie tylko ze źródeł ich inspiracji czy profesjonalnych doświadczeń. Wspólnym mianownikiem ich poczynań jest oryginalność i świeżość: awangarda. Bezkompromisowość i odwaga poszukiwań punktów stycznych nie do końca przenikających się muzycznych światów: muzyki współczesnej, jazzu, klasyki, elektroniki, muzyki etnicznej, popu”

16 sierpnia zagra duet MEDULLA - to owoc współpracy braci Piotra i Pawła Steczków. Oryginalność projektu polega na połączeniu nowoczesnych brzmień z orientalnymi instrumentami (duduk,sShakuhachi, ney, zurna, kalyuka …) o tradycji kilku tysięcy lat i dźwiękiem elektrycznych skrzypiec. Wielokulturowość, transowa powtarzalność, ostre syntezatorowe brzmienia i gitary wyzwalają w odbiorcy „rdzenne” odczuwanie muzyki. Romantyczne melodie subtelnie wplecione w mocny, energetyczny bit i bardzo rozbudowane instrumentarium to największa siła tego projektu. Specjalnie na tegoroczną edycję festiwalu został przygotowany wspólny koncert z sekcją smyczkową z orkiestry AUKSO. Zostaną też wykorzystane 6 strunowe elektryczne skrzypce. Cały program jest znacznie rozbudowany i poszerzony o improwizacje i elementy muzyki filmowej i programowej.  Ich płyta "Thrills" łączy doświadczenie Pawła Steczka w dziedzinie muzyki rozrywkowej, filmowej i teatralnej oraz dorobku Piotra Steczka w dziedzinie muzyki klasycznej, jazzowej i rozrywkowej. Z połączenia tych umiejętności powstał projekt niezwykły, dostarczający odbiorcy ogromnych wrażeń.

Tego samego dnia wystąpi ATOM STRING QUARTET, który jest jednym z nielicznych na świecie i pierwszym w Polsce kwartetem smyczkowym grającym jazz. Ten powstały w 2009 roku zespół od początku swojej działalności otrzymał wiele nagród i wyróżnień, m.in.: stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w programie „Młoda Polska", Grand Prix XIII Bielskiej Zadymki Jazzowej, Grand Prix Stowarzyszenia „Melomani" w kategorii „Nowa Nadzieja" oraz „Złote Gęśle" na XV Festiwalu Folkowym Polskiego Radia „Nowa Tradycja". W czerwcu 2011 ukazała się płyta „Fade in", która została nagrodzona Fryderykiem w kategorii „Jazzowy Fonograficzny Debiut Roku". W roku 2012 nakładem wytwórni Kayax pojawił się kolejny album: „Places". Atom String Quartet tworzą skrzypkowie: Dawid Lubowicz i Mateusz Smoczyński, altowiolista – Michał Zaborski oraz wiolonczelista – Krzysztof Lenczowski.

W piątek w Kinie Praha pojawi się FUTURETHNO, jazz pełen etnicznych motywów, ze sporą domieszką muzyki elektronicznej. Mamy tu do czynienia ze szczególnie ciekawą wizją folkloru i odważną interpretacją. Istotą projektu jest przekazanie ducha pieśni ludowej, jej prostotę i melodyczność, jednak w sposób nieoczywisty, bo za pomocą języka nowoczesnego, energetycznego jazzu. Kompozycje opierają się na melodiach ukraińskiego i polskiego folkloru. Grupę tworzą młodzi, ale doświadczeni muzycy z Polski i Ukrainy. Odmienne ścieżki edukacji oraz dotychczasowych doświadczeń instrumentalistów (muzyka klasyczna, jazz, elektronika), szerokie muzyczne zainteresowania tworzą niepowtarzalną mieszankę projektu FuturEthno. Muzyków łączy talent oraz poszukiwanie tego co może być wspólne w muzyce na styku różnorodnych epok, kultur i mentalności. Kolorystyka brzmienia FuturEthno jest bardzo zróżnicowana. Szeroką paletę barw tworzy niekonwencjonalne zestawienie instrumentów: skrzypce elektryczne, kontrabas, fortepian, perkusja oraz DJ obsługujący również elektronikę, będący integralną częścią zespołu. Istotną role odgrywa również starannie dobrany repertuar, w którym nie brak miejsca na rozbudowane improwizacje, stanowiący jednak całość będącą podróżą przez różne stylistyki i połączoną wspólnym etniczno- jazzowym mianownikiem.

MARCIN OLAK TRIO będzie kolejnym gościem festiwalu, podczas którego  zespół wykona całość materiału zarejestrowanego na płytę „Crossing Borders”, która ma być trzecią z kolei płytą w dorobku tria Marcina Olaka. Obok kompozycji Marcina znajdziemy tu trzy polskie melodie ludowe autorstwa Witolda Lutosławskiego w odważnych aranżacjach lidera projektu. Muzykom udało się uniknąć niezbyt szczęśliwej formuły „klasyki na jazzowo“ – zamiast tego powstały utwory, w których już same tematy zostały przekomponowane, a ich poszczególne warstwy stały się kanwą dla improwizacji. W wyniku tych zabiegów powstała muzyka, którą można by określić jako fuzję współczesnej kameralistyki i jazzu, zbliżoną w brzmieniu do działań takich twórców jak Henry Treadgill czy Oregon.

Ostatniego dnia festiwalu usłyszymy Specjalny projekt zamówiony na festiwal, który zaprezentują ANDRZEJ BAUER, ADAM BAŁDYCH i CEZARY DUCHNOWSKI: „kreatywność, wirtuozeria, profesjonalizm”. Szczególnie do nich odnosi się mój „kulinarny” komentarz w tekście zapraszającym na tegoroczny festiwal. Faktycznie jest tak, że znam dokonania każdego z artystów, ale jaki będzie efekt ich spotkania jest dla niezwykle intrygującą zagadką. Będzie to zderzenie wybitnych indywidualności, wirtuozów i „zawodowców” o ogromnym potencjale twórczym. Łączy ich tak wiele jak dzieli. Wszyscy są gruntownie, „klasycznie” wykształconymi muzykami, których muzyczne pasje i światy na ogół są od siebie oddalone, ale mają też wiele – nieoczywistych punktów stycznych.

Festiwal odbędzie się Kinie Praha w Warszawie.

Wszystkie koncerty rozpoczynają się o g. 19.00

Bilety na poszczególne dni festiwalu w cenie 40,- PLN

Karnety na wszystkie koncerty w cenie 99,- PLN

Sprzedaż biletów i karnetów od soboty 4 sierpnia 2012 r. w kasach Kina Praha.

16 sierpnia (czwartek)
Medulla 
Atom String Quartet 

17 sierpnia (piątek)
FuturEthno 
Marcin Olak Trio 

18 sierpnia (sobota)
Andrzej Bauer/Adam Bałdych/Cezary Duchnowski 

materiał organizatora