Donkey Monkey oraz Trio Draksler, Santos Silva i Zetterberg na Jazztopadzie

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

23-go listopada we wrocławskim Narodowym Forum Muzyki usłyszymy japońsko-francuski duet Donkey Monkey. Po nich na scenie pojawią się trio Susana Santos Silva, Kaja Draksler i Torbjorn Zetterberg.

Pierwszą część wieczoru wypełnią dźwięki japońsko-francuskiego duetu Donkey Monkey. Yuko Oshima (perkusja, sampler, śpiew) wnosi swoje doświadczenie zdobyte na freakowej japońskiej scenie rockowej, a Eve Risser (fortepian, klawisze, śpiew) – bagaż europejskiej muzyki współczesnej. Swoje fascynacje z przymrużeniem oka przetwarzają na przewrotne i szalone improwizacje, tworząc muzykę… nie-do-końca-poważną.

Po mocnym otwarciu wystąpią Susana Santos Silva, Kaja Draksler i Torbjorn Zetterberg, czyli trąbka, kontrabas i fortepian w twórczej fuzji. Portugalska trębaczka Susana Santos Silva jest liderką założonego przez siebie kwintetu, a także współzałożycielką wytwórni Carimbo, skupiającej się na jazzowej scenie Porto. Słoweńska pianistka i kompozytorka Kaja Draksler przyznaje, że najbardziej fascynują ją „źródła muzycznego języka”, do których stara się docierać w swojej muzyce; największymi autorytetami dla niej są Thelonious Monk i Cecil Taylor. Draksler zdobywała koncertowe szlify w założonym przez siebie Acropolis Quintet, zespole o świeżym, iskrzącym podejściu do jazzu, podlanym wpływami brzmień z południa Europy. Torbjorn Zetterberg z kolei jest przede wszystkim znany z nagrań ze swoim kwintetem Hot Five, tworzącym w nurcie post-bopu z nutą awangardy. 

CO? – Jazztopad: Donkey Monkey / Draksler / Santos Silva / Zetterberg
KTO? – Donkey Monkey: Eve Risser, Yuko Oshima / Susana Santos Silva, Kaja Draksler, Torbjörn Zetterberg
GDZIE? – Narodowe Forum Muzyki, Wrocław
KIEDY? – 23/11/2015, 19:00
BILETY? – 50 zł / 30 zł / 20 zł

Tagi: