Dobre nawyki - nowa płyta Vertigo Trombone Quartet

Autor: 
Redakcja

Niemiecko-szwajcarski kolektyw Vertigo Trombone Quartet to zespół, jakich niewiele w jazzowym światku. Prowadzony przez Nilsa Wograma  kwartet puzonowy, prezentuje nowy album „Developing Good Habits”.

Nazwisko Nilsa Wograma jest w Europie rozpoznawalnym znakiem jakości. Niemiecki puzonista, kompozytor, ale także lider rozmaitych projektów, nagrał dotąd ponad dwadzieścia albumów. „Developing Good Habits”jest drugim krążkiem, który wydaje z  Vertigo Trombone Quartet. Jest to projekt szczególny, choćby z tego względu, że tworzy go czterech puzonistów, co zdecydowanie nie jest powszechnym zjawiskiem w szeroko rozumianej muzyce improwizowanej. Ponadto niemiecko-szwajcarski kolektyw, który oprócz Wograma tworzą Andreas Tschopp, Bernhard Bamert oraz Jan Schreiner, nadają brzmieniu puzonowemu zupełnie nowy kontekst. Muzyka kwartetu stwarza wrażenie, jakby powstawała w oparciu o znacznie szersze spektrum instrumentów aniżeli sam puzon. Niewątpliwie świadczy to o dużej kreatywności członków Vertigo Trombone Quartet  i swobodzie posługiwania się brzmieniem instrumentu, który w historii jazzu odegrał ważną rolę, pomimo bycia często w drugim szeregu za trąbką i saksofonem. Jak podkreślają muzycy, czymś zupełnie innym jest gra na puzonie w typowym brass bandzie, czymś jeszcze innym w dużej orkiestrze, a najbardziej ciekawym wydaje się być brzmienie czterech puzonów tworzących kwartet. Każdy z muzyków ma swój unikalny sposób wydobywania dźwięku i to prawdopodobnie zaważyło o sukcesie wspólnego grania Vertigo Trombone Quartet  oraz tworzenia muzyki pełnej intrygujących harmonii.

VERTIGO Trombone Quartet - The Film from Jana Heinlein on Vimeo.

„Developing Good Habits” jest albumem, którego bohaterowie nie wpadają w puzonową pułapkę, ale raczej świadomie wychodzą poza schematy, docierając do zupełnie normalnego słuchacza, prezentując mu muzykę figlarną, prawdziwą, ciekawą, która zdaje się wpisywać w szerokie gusta odbiorców.

Album ukazał się nakładem niemieckiej oficyny NWOG Records i składa się z czternastu utworów. Krążek jest już dostępny w sprzedaży .

Tagi: