Doborowy kwartet na 14. urodziny poznańskiego klubu Blue Note

Autor: 
Redakcja

11 lutego poznański Blue Note będzie świętował swoje 14. urodziny. Z tej okazji na scenie klubu wystąpią światowej klasy saksofonista Andrzej Olejniczak i znakomity pianista Władysław "Adzik" Sendecki z towarzyszeniem francuskiego basisty Laurenta Vernereya i angielskiego perkusisty Marka Mondesira. Będzie to pierwsze i jedyne spotkanie sceniczne tego kwartetu w Polsce, z tej też okazji materiał zaprezentowany podczas koncertu zostanie zarejestrowany.

Andrzej Olejniczak i Władysław "Adzik" Sendecki rozpoczęli współpracę pod koniec lat 70. w zespole Extra Ball. Te same zainteresowania, inspiracje i poszukiwania muzyczne skłoniły ich do założenia własnej grupy - Sunship, która po niedługim czasie istnienia stała się czołową polską formacją jazzową. W latach 80. obaj artyści wyemigrowali z Polski. Po wieloletniej przerwie, w roku 1999, Olejniczak i Sendecki zagrali razem na koncercie we Frankfurcie nad Menem i postanowili wznowić współpracę. Od tego czasu zagrali kilka koncertów, goszcząc też na festiwalach: Jazz im Palmengarten we Frankfurcie, Semana Grande de Bilbao (projekt Olejniczaka na kwartet jazzowy i orkiestrę symfoniczną), Krakowskie Noce Jazzowe, Gulf Jazz Festiwal, Bilbao BBK Ciclo Jazz.

W ubiegłym roku zagrali na finałowym koncercie IV Letniej Akademii Jazzu w Łodzi. I choć występowało tam też wiele innych sław polskiego jazzu (m.in. Tomasz Stańko i Leszek Możdżer), to właśnie koncert Olejniczaka i Sendeckiego uznany został przez wielu krytyków i akredytowanych dziennikarzy za najważniejsze wydarzenie Akademii.

Program koncertów Andrzeja Olejniczaka i Władysława "Adzika" Sendeckiego opiera się głównie na ich autorskich kompozycjach, które łączą szeroki wachlarz brzmień – od współczesnego hard-bopu do free-jazzu. Nie brak tu także wpływów klasycznej i ludowej muzyki polskiej (głównie w kompozycjach Sendeckiego) oraz hiszpańskiego flamenco (jak nietrudno się domyślić, jego elementy pojawiają się w kompozycjach Olejniczka).

Andrzej Olejniczak to światowej klasy saksofonista, współzałożyciel formacji String Connection; od blisko 30 lat mieszka, tworzy i wykłada w Hiszpanii. Trzy jego jazzowe autorskie płyty nagrane w Hiszpanii stały się tam Płytami Roku („Catch” 1994 r., „Cycle Man” 1999 r. oraz „Live at Altxerri” 2004 r.)

"New York Village Voice" uznał Władysława "Adzika” Sendeckiego za jednego z pięciu najlepszych pianistów na świecie! Ten mieszkający i tworzący od lat na Zachodzie artysta łączy w swojej twórczości elementy jazzu i muzyki klasycznej. Współpracował z wieloma światowej sławy gwiazdami, by wymienić chociażby takie nazwiska jak: Billy Cobham, Michael i Randy Brecker, Marcus Miller, Al Jarreau, Larry Coryell, Jaco Pastorius… Aktualnie udziela się głównie jako pianista, kompozytor i aranżer NDR Big Band w Hamburgu.

Laurent Vernerey jest jednym z najbardziej wziętych francuskich basistow. Aktualnie gra z Manú Katché, ale koncertował i nagrywał z takimi gwiazdami jak: Lionel Richie, Paris Jazz Big Band czy Celine Dion.

Mark Mondesir to angielski perkusista współpracujący na stałe z Johnem McLaughlinem, koncertujący m.in. z: Jeffem Beckiem, Ravim Coltrane'em, Ronniem Woodem, Dave'em Hollandem czy McCoyem Tynerem.

Bilety w cenie 70 i 60 zł dostępne są w biurze klubu, CIM oraz na portalu wwww.bilety24.pl.