Dni Muzyki Nowej: P/E i Food & Fennesz w Żaku

Autor: 
Redakcja

17. listopada w prologu do Dni Muzyki Nowej w gdańskim Klubie Żak usłyszymy P/E , czyli duet Robert Piernikowski i Przemysław Etamski, budujących muzyczną przestrzeń z samplerów, mikserów, kaset, sampli i analogowych syntezatorów oraz w wykonaniu grupy Food & Fennesz  jazzowe improwizacje, elektroniczne beaty i magiczną gitarę.

P/E - duet Roberta Piernikowskiego oraz Przemysława Etamskiego. Robert Piernikowski - jest założycielem zespołu Napszykłat, muzykiem, producentem oraz autorem tekstów. W tym roku wydał swój pierwszy solowy album Się Żegnaj (2012 FQP). Przemysław Etamski - muzyk, producent, znany głównie z twórczości solowej jak i ze współpracy z Kristen oraz Peve Letym (Indigo Tree, Swny, Boar Sleeping). W tym roku ukazała się jego trzecia płyta Lovely Interstellar Trip (2012 Qulturap). Początki obu artystów tkwią głęboko w hiphopie, który fascynuje ich do dziś, jak mówią - jest to prosta forma, która zarówno odnosi się do ludowego rytuału jak i posiada ogromny potencjał do eksperymentu. Muzycy próbują przemycić zarówno jedno jak i drugie - przy pomocy samplerów, mikserów, kaset, sampli i analogowych syntezatorów skrupulatnie budują proste formy, które ewoluują podczas wolnej improwizacji osiągając swój szczyt na niesamowitych koncertach, które są niezwykle istotnym elementem w rozwoju ich muzyki. Ta metoda powstała z naturalnego połączenia fascynacji free jazzem (Etamski) oraz analogową syntezą (Piernikowski) i tworzy ona zupełnie nową jakość na polskiej - jeśli nie światowej - scenie muzycznej.

Food tworzą Thomas Stronen i Iain Ballamy, których ideą jest zapraszanie do swojego projektu twórców mających podobne spojrzenie na muzykę. Razem starają się komponować muzykę pełną warstw i przestrzeni, ale również kontrastów, po to, żeby tworzyć nastrój dla prawdziwej i niczym nieskrępowanej improwizacji. Od pierwszego koncertu w Molde w 1998 roku, ta nowatorska grupa, występowała i nagrywała w międzynarodowym składzie. Ich muzyka to wielowarstwowa, refleksyjna improwizacja połączona z głębią i pięknem. Kombinacja elementów akustycznych, takich jak dzwonki, gongi czy liryczny saksofon i elementów elektronicznych, sprawia, że muzyka staje się wielobarwna - od minimalistycznej po bardzo burzliwą. A to wszystko Fennesz doprawia dźwiękowymi warstwami różnych odgłosów i harmonijki, budując magiczny klimat. 9 listopada 2012 światło dzienne ujrzy nowa płyta Food’a nagrana wraz z Fenneszem. Na płycie wystąpi również hinduski piosenkarz i gitarzysta Prakash Sontakke, norweski trębacz Nils Petter Molvaer i gitarzysta Eivind Aarset.

17.11.2012, Gdańsk

Klub Żak, g. 20:00