Dni Muzyki Nowej 2014 – znamy program!

Autor: 
Redakcja

Jacaszek i Kwartludium, Charlotte Hug I Frederic Blondy, Sidsel Endresen i Jan Bang to tylko niektóre gwiazdy nadchodzącej edycji Dni Muzyki Nowej – znakomitego festiwalu organizowanych po raz piąty przez gdański Klub Żak! Tegoroczna edycja Dni Muzyki Nowej będzie koncentrować się wokół możliwości wykorzystywania głosu we współczesnych kompozycjach, a także na tym, jak na styku różnych gatunków powstaje nowa muzyczna jakość. Od 15go do 18go stycznia będziemy mogli przekonać się co napędza dziś awangardę europejskiej scenę muzyczną od Norwegii, przez Polskę, Niemcy, Francję, Szwajcarię aż po słoneczną Italię!

Kuratorami DMN są - trójmiejski muzyk jazzowy, wibrafonista Dominik Bukowski oraz Jakub Knera, dziennikarz muzyczny, autor strony dedykowanej trójmiejskiej niezależnej scenie Nowe idzie od morza. Zamysłem V edycji Dni Muzyki Nowej jest prezentacja twórców spoza mainstreamu, bez zagłębiania się w pozorne granice stylistyczne. Na festiwalu pojawią się artyści umiejących przekuć bogactwo tradycji muzycznych na indywidualny język muzyczny, którzy odczarowują stereotypy „niedostępności” muzyki współczesnej.

Twórcze dialogowanie pomiędzy wokalem a instrumentami zaprezentują dwa duety - Charlotte Hug i Fredric Blondy oraz Sidsel Endresen i Jan Bang. Ci pierwsi w bardziej tradycyjnej formie, w której głos spotka się z fortepianowymi improwizacjami; ci drudzy w nieco uwspółcześnionej wersji, kiedy dźwięk wydawany z wnętrza ludzkiego ciała będzie kontrastować z brzmieniem elektroniki.

Alessandro Bosetti odważnie eksperymentuje z elektroniką i głosem, tworzy awangardowe, nieco surrealistyczne kompozycje. Jego solowa twórczość stoi niejako w opozycji do muzyki Neue Vocalsolisten, kilkuosobowego ensemble, który na finał festiwalu uwypukli istotność ludzkiego głosu we współczesnej muzyce.

Po raz pierwszy po premierze płyty Catalogue Des Arbres Michał Jacaszek i Kwartludium, na publicznym koncercie muzycy pokażą, w jaki sposób nagrania terenowe i instrumenty klasyczne mogą współgrać, tworząc barwną dźwiękową audiosferę. Katarzyna Borek & Vojto Monteur dokonują stylistycznej wolty na dziełach klasyków. Ich spojrzenie na twórczość Claude Debussy'ego, Fryderyka Chopina czy Henryka Mikołaja Góreckiego daleka jest od sztywnego trzymania się wierności oryginałom. Dzięki brzmieniu fortepianu i elektronice, dwójka muzyków tworzy własną wizję muzyki, czasem mocno zanurzonej w klasyce, ale często bardzo mocno elektronicznej i współczesnej.

Jacek Mazurkiewicz poszerza spektrum brzmieniowe kontrabasu, wykorzystując masę efektów i looperów, które sprawiają, że ten klasyczny instrument brzmi niczym współczesna szafa grająca. Zwieńczeniem festiwalu będzie koncert grupy zaliczanej do jednych z najważniejszych europejskich przedstawicieli elektroniki. Niemiecki duet To Rococo Rot z jednej strony intrygująco bazuje na muzycznym minimalizmie, a z drugiej w specyficzny sposób nawiązuje do tradycji muzyki krautrockowej. Jak zaznaczają twórcy, styczniowa trasa jest ostatnią w ich karierze - potem zespół kończy działalność, więc z całą pewnością nie można tego występu ominąć.

 

DNI MUZYKI NOWEJ 2015

15.01.2015 / G.20.00
JACASZEK & KWARTLUDIUM / CATALOGUE DES ARBRES
Michał Jacaszek – electronics / Dagna Sadkowska – violin / Michał Górczyński – clarinets /  Piotr Nowicki – piano / Paweł Nowicki – vibraphone, percussion
ALESSANDO BOSETTI (Włochy)
Alessandro Bosetti - voice, electronics

16.01.2015 / G.20.00
KATARZYNA BOREK & VOJTO MONTEUR / TEMPUS FANTASY
Katarzyna Borek – piano / Vojto Monteur – electronic, guitar
CHARLOTTE HUG & FREDERIC BLONDY (Szwajcaria / Francja)
Charlotte Hug – viola, voice / Frederic Blondy - piano

17.01.2015 / G.20.00
JACEK MAZURKIEWICZ 3FONIA / CHOSEN POEMS
Jacek Mazurkiewicz – double bass
SIDSEL ENDRESEN & JAN BANG (Norwegia)
Sidsel Endersen – voice / Jan Bang - electronics

18.01.2015 / G.20.00
NEUE VOCALSOLISTEN (Niemcy)
TO ROCOCO ROT / INSTRUMENT (Niemcy)

 

Tagi: