Dillalude i Aaron Diehl Trio na festiwalu Jazz Jantar

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

12 listopada, na 21. festiwalu Jazz Jantar, w klubie Żak, wystapi grupa Dillalude. Po niej zaś na scenę wyjdzie Aaron Diehl Trio.

Dillalude to islandzki projekt dedykowany muzyce legendarnego producenta hip-hopu z Detroit - J-Dilli. Twórczość przedwcześnie zmarłego artysty, inspirująca dziś wielu współczesnych muzyków operujących ponad gatunkowymi podziałami m.in. takich jak Robert Glasper, połączyła czterech pragnących ją uhonorować Islandczyków w jeden sprawny muzyczny organizm. Oryginalny skład Dillalude świadczy o uniwersalności tego, czemu poświęcił się amerykański twórca: w zespole znajdują się z jednej strony doświadczony hip-hopowy DJ Benni B Ruff, z drugiej instrumentaliści na co dzień bliscy jazzowi i muzyce współczesnej: udzielający się u boku Ólafura Arnaldsa oraz w składach takich jak K Tríó, ADHD czy Moses Hightower perkusista Magnús Trygvason Eliassen, oraz klawiszowiec Steingrímur Teague a obecność grającego na trąbce lekkoatlety, sztangisty i kilkukrotnego medalisty Igrzysk małych państw Europy: Ari Bragi Kárasona to kolejny argument na firmowy już wysoki poziom umuzykalnienia mieszkańców wulkanicznej Islandii. „Wspólnie panowie tworzą zespół, który korzystając z bazy w postaci sampli J-Dilli  łączy wpływy pozornie odległych muzycznych światów - kreuje muzykę elektroakustyczną łączącą klubowe brzmienia, hip hopowy flow i rytm z jazzową improwizacją a ich występy jak i oryginalne, rozwinięte interpretacje klasyków producenta z Detroit, takie jak „Runnin” Pharcydes czy „Fall in Love” Slum Villages spotykają się z niezwykle pozytywnymi reakcjami. 

32-letni, klasycznie wykształcony pianista i kompozytor Aaron Diehl zostawia w świecie muzyki jazzowej coraz wyraźniejszy ślad. Wykazując swoją twórczością głębokie uznanie dla wczesnego jazzu oraz muzyki „trzeciego nurtu” z połowy XX wieku, skłania się także w stronę klasyki współczesnej, o czym świadczą ostatnie wykonania kompozycji Gershwina z orkiestrami Filharmonii w Nowym Jorku, Cleveland i Los Angeles.

Krytycy jazzowi z New York Timesa chwalą go za “precyzyjną melodykę, erudycję harmoniczną i elegancką powściągliwość” podczas gdy pracujący dla tej samej gazety autorzy zajmujący się muzyką klasyczną przyznają, że “Pan Diehl gra wyśmienicie. Jego skrupulatnie prowadzone koncerty są odświeżające, jako iż wysoce indywidualna estetyka Diehla odznacza się tradycyjnym i oryginalnym kunsztem, pospieszając naprzód niezbadanym szlakiem.”

CO? – Jazz Jantar 2018: Dillalude / Aaron Diehl Trio
KTO? – Dillalude: Ari Bragi Kárason, Benni B-Ruff, Magnús Tryggvason, Steingrímur Teague / Aaron Diehl Trio: Aaron Diehl, Lawrence Leathers, Paul Sikivie
GDZIE? – Klub Żak, Gdańsk
KIEDY? – 12/11/2018, 19:00

Tagi: