Desarbres Ensemble – digitalna nowość cyklu płytowego Spontaneous Live Series

Autor: 
redakcja / mat.prasowe
Autor zdjęcia: 
mat. promocyjne

Minimalistyczna, medytacyjna opowieść „Desarbres” Ferrana Fagesa, w wykonaniu specjalnie na tę okazję stworzonego kwintetu festiwalowego, od 5 kwietnia dostępna jest na spontanicznym bandcampie!

Przypomnijmy, iż cykl płytowy „Spontaneous Live Series” dokumentuje koncerty, jakie miały miejsce w trakcie kolejnych edycji Spontaneous Music Festival, organizowanego przez Trybunę Muzyki Spontanicznej i Dragon Social Club od roku 2018. Obok zasadniczej edycji cyklu, która ukazuje się na płytach kompaktowych (jak dotąd trzynaście krążków), od roku ubiegłego istnieje także edycja dodatkowa, która publikuje wybrane koncerty poznańskiej imprezy wyłącznie w formie digitalnej. Na woluminach D01-D04 ukazały się dotychczas koncerty Low Vertigo, Mein Friend Der Baum, Almeida/Caicedo/Oleszak oraz Webster/Lisle.

Pierwszy piątek kwietnia przynosi digitalną nowość pod numerem katalogowym D05. To dokumentacja fonograficzna specjalnego projektu festiwalowego, bazującego na kompozycji Ferrana Fagesa, a wykonanego przez Desarbres Ensemble, który połączył muzyków polskich i zagranicznych, jacy uczestniczyli w szóstej edycji Spontaneous Music Festiwal w roku 2022. Partyturę katalońskiego gitarzysty, skomponowaną na potrzeby poznańskiej imprezy, wykonali - trębaczka Carina Khorkhordina, saksofoniści Tom Chant, Mateusz Rybicki i Michał Biel oraz kontrabasista Àlex Reviriego. Pełna ciszy i zadumy, medytacyjna narracja kwintetu kończyła ówczesną edycję imprezy.

Oto, co o tym koncercie pisano na łamach Trybuny Muzyki Spontanicznej i Jazzarium.pl w tradycyjnej, symultanicznej relacji koncertowej.

(…) Tak się bowiem fantastycznie złożyło, iż w trakcie ostatniego aktu festiwalu muzycy usiedli wśród publiczności, a ponieważ pełnoprawnym uczestnikiem minimalistycznej podróży była także wszechobecna cisza, każdy na widowni czuł się twórcą koncertu, wydając moc nieartykułowanych, filigranowych dźwięków, które stawały się elementem spektaklu, podobnie jak syrena przejeżdżającego samochodu i inne odgłosy z klubu i miasta. (…) Minimalistyczna epopea dźwięku i ciszy była doskonałym podsumowaniem szóstej edycji festiwalu – koiła nerwy po pokaźnych porcjach wspaniałego hałasu, była definitywnie performatywna i wspaniale wciągnęła do gry – czasami mimochodem – także publiczność.

Spontaneous Live Series D05, Desarbres Ensemble „Live at 6th Spontaneous Music Festival 2022”. Ferran Fages - kompozytor i nieruchomy dyrygent, Tom Chant – saksofon sopranowy, Carina Khorkhordina – trąbka, Michał Biel – saksofon barytonowy, Mateusz Rybicki – klarnet i Àlex Reviriego – kontrabas. Nagrane na żywo w trakcie Fast Forward 6. Spontaneous Music Festiwal, Dragon Social Club, Poznań, 8 października 2022. Jedna kompozycja, 42 minuty.