Delta Scuti nadchodzi najnowsza płyta Dominika Bukowskiego i Dominika Kisiela

Autor: 
Redakcja (materiały promocyjne)
Autor zdjęcia: 
materiały promocyjne

Dawno nie mieliśmy wieści o działanich Dominika Bukowskiego, ale teraz wieść jest i jest dobra. 15 maja będzie miała premierę najnowsza plyta słynnego wibrafonisty nagrana w tandemie z pianistą i grającym na Fenderze Rhodesie Dominikiem Kisielem. Album trafi na sklepowe półki już wkrótce, a koncert premierowy odbędzie się podczas majowej, edycji festiwalu Jazz Jantar w gdańskim klubie Żak.

Mieliśmy okazję przysłuchaiwać się już tej płycie i rzecz wygląda tak. Dwóch trójmiejskich muzyków młodego i średniego pokolenia postanowiło połączyć swoje doświadczenia muzyczne i stworzyli duet pełen kolorów muzycznych i wolności artystycznej. Są jak jeden organizm, gdzie obaj muzycy inspirują się nawzajem i  szukają nowych wspólnych przestrzeni muzycznych. Dobra wiadomość dla wszystkich, którzy odwiedzą duet na koncertach jest taka, że w swej istocie wystepy to raczej otwarte, kameralne sesje improwizowane, podczas których materiał nagrany bywa jedynie inspiracją do dalszych poszukiwań.

Album Zatytułowany jest Delta Scuti i jak czytamy w materiałach promocyjnych odosi się do analizowanego od dłuższego czasu przez astronomów zagadnienia pulsacji odległe gwiazdy. W myśl najnowszych badań ów rytm nie jest chaotyczny, jak wcześniej sądzono, a układa się w sensowne struktury rytmiczne, tworząc regularny wzór swoich drgań. I właśnie to zjawisko  stało się inspiracją dla Bukowskiego i Kisiela.

Płyta ukaże się nakładem nowej niezależnej wytwórni Go North Records.

Dominik Bukowski - absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach na wydziale Jazzu. W 2020 i 2021 uznany za najlepszego wibrafonistę w ankiecie JAZZ TOP według magazynu Jazz Forum. Laureat Bielskiej Zadymki Jazzowej 2002 wraz ze swoim zespołem Blue Mind Quartet.

Jego płyta „PROJEKTOR” oraz „SUFIA” z amerykańskim trębaczem Amirem ElSaffarem znalazła się w pierwszej dziesiątce najlepszych płyt roku według miesięcznika Jazz Forum oraz innych zestawieniach najlepszych płyt jazzowych, zaś VICE VERSA została nominowana do nagrody FRYDERYKI 2010.

Grał i nagrywał z takimi muzykami jak Amir ElSaffar, Tim Hagans, Soweto Kinch, Nigel Kennedy, Cikada Quartet, Janusz Muniak, Leszek Możdżer, Piotr Wojtasik, Maciej Sikała, Zbigniew Namysłowski, Jan „Ptaszyn” Wróblewski i inni. Koncertował w takich krajach jak Kanada, Indonezja, Izrael, Rosja i w większości krajów europejskich.

www.dominikbukowski.com

Dominik Kisiel  - pochodzi z Lublina. Jest laureatem wielu konkursów solo i z zespołem 'Dominik Kisiel Exploration Quartet' m.in. LOTOS Jazz Festiwal 20. Bielskiej Zadymki Jazzowej 2018, NOVUM Jazz Festival 2018 w Łomży. Autor cyklu koncertów improwizowanych 'PIANOWORKS'. Na swoim koncie ma dwie płyty - 'Exploration' i 'Live at Radio Katowice'. Dominik jest także wykładowcą Akademii Muzycznej w Gdańsku. W 2019 otrzymał nominacje do nagrody muzycznej 'Fryderyki'w kategorii debiut roku.

 

Tagi: