DeJohnette, Freeman, Haden, Jordan i Owens laureatami NEA Jazz Masters

Autor: 
Redakcja

Po raz 30ty w nowojorskim Lincoln Center odbyło się wczoraj wręczenie nagród National Endovement of Arts. W tym wyróżnienie NEA Jazz Masters oraz czek na 25 tys. dolarów otrzymali: perkusista i kompozytor Jack DeJohnette, legenda chicagowskiego jazzu, saksofonista Von Freeman, kontrabasista, kompozytor i nauczyciel z Shenandoah Charlie Haden, jedna z największych amerykańskich jazzowych śpiewaczek, niezwykle ceniona edukatorska tak w USA, jak i w Europie Zachodniej, w Polsce jednak nieszczególnie znana Sheila Jordan oraz pochodzący z Bronxu trębacz, flugelhornista i aranżer Jimmy Owens.

Na rozdaniu nagród, z powodów zdrowotnych, zabrakło Charliego Hadena i Vona Freemana. W ich imieniu nagrody odebrały ich dzieci - Petra Hadena oraz Mark i Chico Freeman. 

NEA jest organizacją działającą od 1965r. Powstała jako niezależna agenda rządu federalnego, której zadaniem jest wspieranie wszelkich amerykańskich aktywności na polu sztuk pięknych. Od tamtego czasu przeznaczyła na te cele 4 miliardy USD. Od 1969r . wspiera swoimi programami finansowymi, edukacyjnymi i popularyzatorskimi także scenę jazzową. Od 1982r. powołała do życia NEA Jazz Masters Fellowship, której benficjentami byli m.in. Miles Davis, Dizzy Gillespie, Ornette Coleman, George Russell,  Cecil Taylor, Max Roach, Wayne Shorter, Herbie Hancock, Benny Carter, Harry „Sweets” Eddison, Jim Hall, The Marsalis Family czy Randy Weston.

W koncercie zorganizowanym dla uczczenia wyróżnionych wystąpili m.in. Wynton Marsalis, zwycięzca tegorocznego konkursu im. Theloniousa Monka Kris Bowers, Ambrose Akinmusire, Benny Golson, Frank Wess,

Na finał Jimi Owens, Jack DeJohnette, Sheila Jordan i Ron Carter (w zastępstwie Charliego Hadena) wykonali razem "When will the blues live?" Ornette'a Colemana. 

 

Tutaj można obejrzeć transmisję z wczorajszej gali:

Tagi: