Debiut kwartetu Dariusa Jonesa w AUM Fidelity

Autor: 
Redakcja
Autor zdjęcia: 
Carlyle V. Smith

Saksofonista altowy Darius Jones debiutuje ze swoim nowym kwartetem w AUM Fidelity albumem „Book of Mæ'bul (Another Kind of Sunrise)”, którego premierę zaplanowano na 10 kwietnia. Skład kwartetu tworzą: Darius Jones – saksofon altowy, Matt Mitchell – fortepian, Trevor Dunn – kontrabas i Ches Smith – perkusja.

„Mæ’bul jest uosobieniem każdej kobiety, z którą byłem w związku i darzyłem szczerą miłością. Mówi się, że piękno jest w oku patrzącego i że miłość jest Bogiem. Wierzę, że jako istoty ludzkie bezustannie próbujemy odkryć tajemnicę tych dwóch elementów życia. Piękno nie jest uniwersalne, a miłość przejawia się w sposób, zależny od człowieka. Mæ’bul jest moją próbą stworzenia totemu do reprezentacji moich duchowych dążeń, dotyczących tych dwóch elementów, w postaci dźwięków.”

Book of Mæ'bul (Another Kind of Sunrise) niejako przenosi twórczość Dariusa Jonesa jako kompozytora i bandleadera na kolejny poziom kreacji. Jest to pierwszy album jego kwartetu w tym składzie, który zawiera kompozycje napisane specjalnie na ten projekt. Wysublimowane melodie, zmyślne połączenie piękna i miłość znakomicie zostały odzwierciedlone w muzyce, która została skomponowana, by zawładnąć słuchaczem.

Nowojorski saksofonista w AUM Fidelity zadebiutował w 2009 roku albumem „Man'ish Boy (A Raw and Beautiful Thing)” w trio z Bobem Mosesem i Cooperem-Moorem, z entuzjazmem przyjętym przez krytykę opiniotwórczych magazynów muzycznych. Kolejnym albumem dla AUM był „Throat”, nagrany z Travisem LaPlante, Andrew Smiley’em i Jasonem Nazary. W 2011 wraz z Matthew Shippem nagrał album „Cosmic Lieder”, a także kontynuację „Man'ish Boy”, która ukazała się na płycie pod nazwą „Big Gurl (Smell My Dream”). Jones współpracuje m.in. z takimi muzykami jak: Angelica Sanchez, William Parker, Kirk Knuffke, Matthew Shipp, Taylor Ho Bynum.

1 .The Enjoli Moon

2 .The Fagley Blues

3 .Winkie

4 .Be Patient With Me

5 .My Baby .8.45

6 .You Have Me Seeing Red

7 .So Sad

8 .Roosevelt