Dave Holland - podróż muzyczna inspirowana światłem - album Prism

Autor: 
Redakcja

W 40 rocznicę wydania swojego pierwszego albumu w roli lidera Dave Holland świętuje i wydaje płytę "Prism" z New Prism Quartet Features: Kevin Eubanks, Craig Taborn & Eric Harland. Premiera odbyła się kilka dni temu, 3 września. Gorzów Wielkopolski, to miasto, które znalazło się na trasie koncertowej promującej album. Bilety w Klubie Jazz Pod Filarami można bukować na 29 października.

  

W 40 lat od debiutu wydawniczego jako lider, Dave Holland - basista, kompozytor, producent oddaje w nasze ręce (i uszy) niezwykłą serię nagrań będącą uwieńczeniem jego eklektycznych muzycznych podróży. Na płycie Prism wydanej przez Dare2 Records (czyli krążek tłoczył sam Dave Holland, a dystrybucja należy do: Redeye) artysta przedstawia swój zespół, muzyków, z którymi współpracował przez ostatnie lata, same gwiazdy: Kevin Eubanks na gitarze, Craig Taborn na fortepianie i rhodesie oraz Eric Harland na perkusji. Prism określa nowy muzyczny kierunek w twórczości Hollanda.

 

Debiutujący na TD Ottawa International Jazz Festival w 2012 roku Prism połączył czterech muzyków, z których każdy przeszedł wcześniej własną drogę muzyczną. Grupy Holland'a zawsze odzwierciedlały ducha współpracy, ich celem jest i było stworzenie muzycznego kontekstu, który umożliwia muzykom wyrażenie swojej twórczej indywidualności. Spodobał mi się pomysł porównania rozszczepiającego się światła przez pryzmat w spektrum kolorów - mówi Holland. Wizualny symbol jednego dzielącego się na wiele. Podobnie muzyka jest zjednoczeniem różnorodnych składników.

 

 

Jazzwise Magazine zdefiniował nowy projekt Holland'a jako: „…najbardziej głębokie nagranie od wielu lat, przywołujące na myśl jego bezkompromisową postawę w pracy z Miles'em Davis'em (1970) oraz jego własny band w późnych latach 80-tych". Holland przypisuje duże znaczenie instrumentacji, która poprowadziła go w nowym kierunku muzycznym. Brzmienie tej grupy jest odmienne od innych projektów, które miałem wcześniej - mówi Holland. Większość z tych grup posiadała w składzie dęty instrument i rzadko pracowałem z instrumentem klawiszowym w zespole. Jednak chciałem innego brzmienia dla tej grupy i zacząłem myśleć o kwartecie z gitarą, fortepianie wymiennie z rhodes'em, kontrabasie i perkusji. To z pewnością otworzyło jakieś inne muzyczne drogi.

 

W doborze muzyków Holland po pierwsze chciał wrócić do współpracy ze swoim najstarszym współpracownikiem: gitarzystą Kevin'em Eubanks'em. Zaczęli grać razem w póżnych latach 80-tych. Eubanks krótko później poprowadził The Tonight Show Band (1995-2010). To jest normalne dla mnie, że inspiracja zaczyna się od stworzenia grupy z muzykami, z którymi chcę grać. Czułem mocną muzyczną więź z Kevin'em kiedy graliśmy wcześniej i ten czas był właściwy na powrót do wspólnego grania. Craig Taborn i Eric Harland dołączyli do nich krótko później, zresztą obydwoje pracowali wcześniej z Holland'em w różnych kontekstach i tak utworzył się Prism. 

 

www.daveholland.com

 

PRISM August 10th, 2012 from Ulli Gruber on Vimeo.