Darcy James Argue wietrzy spisek!

Autor: 
Redakcja

Jeden z najciekawszych kompozytorów i aranżerów na amerykańskiej scenie jazzowej - Darcy James Argue - otrząsnął się wreszcie po tym, jak Włodek Pawlik sprzątnął mu sprzed nosa Grammy za znakomity „Brooklyn Babylon”. W listopadzie świat usłyszy jego nowe dzieło - „Real Enemies”. Spokojnie: bohaterem płyty nie jest polski pianista.

Podobnie jak poprzedni album, także „Real Enemies” będzie efektem synergii różnych  osobowości i form sztuki. "Brooklyn Babylon” była opowiedzianą muzyką i obrazem historią Lwa Bezdomnego - stolarza, który po przybyciu do Nowego Jorku otrzymuje od burmistrza Brooklynu niezwykłe zamówienie: ma skonstruować najwyższy budynek na świecie. Dzieło powstało dzięki współpracy z rysownikiem i artystą wizualnym Danijelem Zezeljem. Teraz Darcy James Argue postanowił działać w trójkącie - z pisarzem i reżysera Isaacie Butlerem oraz artystą mutlimedialnym Peterem Nigirini.

Inspiracją dla libretta „Real Enemies” stały się badania nad niezwykle popularnymi w USA teoriami spiskowymi. Prace nad muzyką - a także towarzyszącym jej filmem i wszelkimi innymi elementami tego multimedialnego dzieła - poprzedziłt szczegółowe badania nad historią, ikonografia, psychologią czy językiem związanym z działaniami konspiracyjnymi czy spiskami - realnymi i fikcyjnymi. Wody na młyn naszym artystom dostarczyły teorie spiskowe okresu powojennego: od operacji COINTELPRO - czyli nielegalnego namierzania przez FBI amerykańskich organizacji politycznych i społecznych - po legendy o zdolnych przyjmować różne kształty reptilianach z innego świata, którym udało się umocować na szczytach władz w krajach całego świata.
Zaintrygowani?
Przy okazji, warto wspomnieć, że Darcy James Argue wyróżniony został niedawno prestiżowym stypendium Guggenheim Foundation.

Światowa premiera „Real Enemies” odbędzie się podczas BAM Next Wave Festival w Nowym Jorku między 18 a 22 listopada. Muzykę wykonywać będzie oczywiście 18-osobowa orkiestra kompozytora - Darcy James Argue Secret Societ, która świętuje w tym roku swoje 10te urodziny.

Do premiery „Real Enemies” pozostało nam posłuchać poprzedniej pracy Darcy’ego Jamesa Argue - Brookly Babylon.

Tagi: