Daktari zagra na festiwalu JazzFest w Berlinie

Autor: 
Redakcja
Autor zdjęcia: 
mat. prasowe

Pierwszego listopada warszawski kwintet Daktari w składzie Olgierd Dokalski, Mateusz Franczak, Robert Alabrudziński, Maciej Szczepański i Miron Grzegorkiewicz wystąpi w kultowym klubie Quasimodo w Berlinie w ramach organizowanego corocznie Festiwalu Jazzowego. 

Grupa Daktari powstała w 2010 roku w Warszawie. Po raz pierwszy muzycydali znać o sobie warszawskiej publiczności, organizując Avant Jam Sessions w klubie Grawitacja. Mają też na swoim koncie występy na festiwalach: Nowa Muzyka Żydowska 2011, Warsaw Summer Jazz Days, Tzadik Poznań Festival, Warszawa Singera, Heineken Open’er Festival oraz w finale festiwalu Polskiego Radia "Nowa Tradycja".

Muzycy z genialnym uporem nie dają się zaszufladkować w jednej stylistyce i wciąż zaskakują nowym brzmieniem, czemu dali wyraz na warsztatach z nowojorską szkołą improwizacji SIM. Pierwsza płyta „This Is The Last Song I Wrote About Jews. Vol.1” wydana przez Multikulti Project została entuzjastycznie przyjęta, teraz z niecierpliwością czekamy na drugi krążek, którego premiera odbędzie się w listopadzie.

JazzFest Berlin to jeden z największych festiwali jazzowych w Europie. Został założony przez organizację kulturalną Berliner Festpiele w 1964 r. Od 2012 r. festiwal ma nowego dyrektora artystycznego, którym został Dr Bert Noglik, pochodzący z Lipska wybitny niemiecki krytyk muzyczny, który za swoje działania na rzecz polsko-niemieckiej wymiany kulturalnej został odznaczony polskim Krzyżem Zasługi.

Festiwal zazwyczaj odbywa się w ciągu kilku dni w takich instytucjach, jak Berliner Philharmonie, Haus der Kulturen der Welt, Volksbühne, Haus der Berliner Festspiele oraz w klubach jazzowych Quasimodo oraz A-Trane. W 2012 roku festiwal odbędzie się w dniach 1-4 listopada.

Berliński festiwal ma opinię europejskiego forum najwybitniejszych artystów, gdzie co roku dokonywany jest przegląd aktualnych jazzowych nurtów. Organizatorzy podkreślają, że jednym z celów imprezy jest wspieranie twórczej muzycznej różnorodności. Obok wielkich nazwisk zza oceanu coraz częściej pojawiają się artyści, których muzyka skupia się na przełamywaniu granic między lokalnymi tradycjami i globalnymi trendami.

Jazz is a Spirit” to motto tegorocznego festiwalu, podczas którego zagrają takie gwiazdy, jak Archie Shepp, Wayne Shorter czy Manu Katché i wielu innych wielkich artystów. „Cieszymy się, że zagramy w tak inspirującym międzynarodowym gronie”, z entuzjazmem przyznał Olgierd Dokalski, trębacz i lider zespołu.