Czas na wiosnę z Jazz Jantar!

Autor: 
Redakcja (Materiały prasowe)
Autor zdjęcia: 
mat. promocyjne

Po raz 26. gdański Klub Żak zaprasza na Festiwal Jazz Jantar. Podobnie jak w latach ubiegłych, Festiwal odbędzie się w trzech blokach koncertowych: wiosennym (w marcu), letnim (w lipcu) i jesiennym (październikowe i listopadowe weekendy).

Wiosenna odsłona Festiwalu - nieco skromniejsza niż w latach ubiegłych - to 5 dni (15-19.03.2023), 7 koncertów, nowości z ostatnich 12 miesięcy, projekt specjalny i premiery przedstawicieli młodego pokolenia polskiej sceny jazzowej, którym kibicujemy od lat: Emila Miszka, Patrycji Wybrańczyk, Mateusza Gawędy, Przemysława Chmiela, Grzegorza Tarwida czy Wojtka Jachny, nieważne czy pod szyldem własnych autorskich składów, czy jako muzyków współtworzących zespoły swoich kolegów i koleżanek.

Premiery

Nazwę PESH  tworzą pierwsze litery imion artystów, cenionych przez jantarową publiczność - perkusistki Patrycji Wybrańczyk i trębacza Emila Miszka - oraz dwóch przedstawicieli norweskiej sceny jazzowej, pianisty Sondre Moshagen i kontrabasisty Håkon Huldt-Nystrøm. Pierwszy raz spotkali się podczas INTL Jazz Platform w Oslo w 2021 roku. Przygotowali autorskie kompozycje, a za swoją mocną stronę uważają - mimo młodego wieku - wieloletnie doświadczenie we współpracy z wieloma artystami i prowadzenie własny projektów. „Te aspekty stały się motorem do stworzenia kwartetu, w którym celem i najistotniejszą osią jest muzyczna interakcja oraz szacunek do dorobku kultury norweskiej i polskiej.” 

 

Natalia Kordiak, wokalistka i kompozytorka, to nowa twarz na Festiwalu Jazz Jantar. Od 2019 roku jej zespół stanowi „sekcja Wykpisz-Pałka – zdolna do wszystkiego. Kto słuchał ich w kwartetach High Definition i Vehemence, ten wie. Jest Mateusz Kołakowski – znany bardziej z pianistycznej awangardy niż jazzowego podgrywania. Jest i druga świeża krew – Przemysław Chmiel na saksofonach. Już sam dobór tak konkretnego zestawu współpracowników wiele mówi o horyzontach” (Barnaba Siegel).

W Żaku kwintet zagra materiał z najnowszej płyty, „Ytinamuh”, którą wydała Fundacja Słuchaj, co jest doskonałą rekomendacją dla miłośników jazzu i muzyki improwizowanej. Fundacja znalazła się na liście The New York City Jazz Records w kategorii Label Of The Year, obok tak znanych wytwórni jak ECM, Tzadik, Rougeart i Clean Feed.

 

Mateusz Gawęda o swoim solowym projekcie „Overnight Spells” powiedział, że „zawiera mnóstwo abstrakcyjnych treści, które towarzyszą mi głównie w snach, od dzieciństwa aż do dziś. Ta muzyka na pewno będzie się różnić od mojej dotychczasowej twórczości. Utwory będą krótsze niż bywało zazwyczaj a niektóre fragmenty będą ociekać prostotą jak nigdy wcześniej. Dźwięki będą wycelowane prosto w wyobraźnię słuchacza. Sam nie mogę się doczekać (śmiech).” [cały wywiad w informatorze festiwalowym dostępnym w Klubie Żak].

Nowości

 

Zespoły firmowane przez trębacza Wojciecha Jachnę (lub z jego udziałem) systematycznie pojawiają się na scenie Sali Suwnicowej Klubu Żak. „Kto by się spodziewał, że zainicjowane przed ośmioma laty spotkanie, jak pisał Tomasz Łuczak, „Wojciecha Jachny i dwóch nieopierzonych młodzieńców”, zapoczątkuje jeden z najciekawszych projektów na polskiej scenie jazzowej?” [Jakub Krukowski / jazzpress.pl]. A Marek Romański na łamach Audiovideo zachęca: „Jeżeli chcecie postawić pierwszy krok w świecie muzyki improwizowanej, ale boicie się, że okaże się nieprzystępna i zbyt trudna, sięgnijcie po Sundial Trio”.

Duet Perforto tworzą Ola Rzepka - perkusistka, pianistka, kompozytorka, performerka i Łukasz Marciniak – gitarzysta i kompozytor.  Ona jest znana trójmiejskiej publiczności z koncertów żeńskiego tria Drekoty; jest zapraszana na festiwale muzyki awangardowej, improwizowanej, współczesnej i jazzowej, takie jak Ad Libitum, Ars Cameralis, Ars Independent czy Inne Brzmienia. On współtworzy Brzoska Kolektyw, a jantarowa publiczność pamięta go z koncertu tri_io.

 

Co łączy Heroes Are Gang Leaders, Irreversible Entanglements i James Brandon Lewis Trio? Poza występami na Jazz Jantar, także wyjątkowa sekcja rytmiczna złożona z Luke'a Stewarta i Warrena G. "Trae'a" Crudupa III. Tym razem waszyngtońscy muzycy przyjadę do Gdańska w duecie i przedstawią autorską wizję muzyki, jakiej po składzie złożonym wyłącznie z perkusji i gitary basowej nikt nie mógłby się spodziewać. W Żaku usłyszymy muzykę nie tylko z wydawnictwa sprzed trzech lat Blacks' Myths II, wybrzmią również najnowsze utwory z wciąż formującego się trzeciego wydawnictwa (premierę zaplanowano na czerwiec 2023 roku). Publiczność Festiwalu Jazz Jantar jako jedna z pierwszych będzie mogła wysłuchać ich na żywo.

Projekt specjalny

 

W marcu 2012 roku na scenę Sali Suwnicowej Żaka wkroczyło dziewięciu muzyków, czyli Vandermark Resonance Ensemble. Jeden z recenzentów nazwał ich „kwiatem rycerstwa muzyki improwizowanej”, a w składzie byli m.in. Wacław Zimpel i Mikołaj Trzaska oraz Mark Tokar. Ken Vandermark pojawia się w polskich klubach niezliczoną ilość razy, ukraiński kontrabasista Mark Tokar nieco rzadziej. W 2016 roku w krakowskim klubie Alchemia Vandermark, Tokar i  niemiecki perkusista Klaus Kugel wystąpili pod nazwą Escalator, a wielce zasłużone wydawnictwo Not Two wydało ich koncert na płycie. W tym samym roku zagrali także koncert w gdyńskiej Cafe Cyganeria.


Mark Tokar na pewno zapadł w pamięci jantarowej publiczności po koncercie z Tomkiem Gadecki i Michałem Gosem w 2019 roku, kiedy przedstawili swoją oszałamiającą wizję coltrane'owskiego świata. To mieszkający we Lwowie basista, czołowy przedstawiciel muzyki improwizowanej w Ukrainie, często współpracujący z polskimi muzykami,  zapraszany na festiwale i koncerty klubowe w całej Europie. Od marca 2022 roku walczy w piechocie Sił Zbrojnych Ukrainy.

 

Festiwal Jazz Jantar jest realizowany ze środków Miasta Gdańska i Klubu Żak. Nasza strona: jazzjantar.pl, aktualności i relacje z koncertów pisane przez dziennikarzy muzycznych publikujemy na Facebook.com/JazzJantar. Także w naszych mediach społecznościowych publikujemy fotorelacje z koncertów, które dokumentuje ekipa fotografów z kolektywu Testigo Documentary.

 

program

 

15.03.2023 / g.19.00

Escalator / koncert specjalny**

Ken Vandermark – saksofon, Mark Tokar – kontrabas, Klaus Kugel - perkusja

 

16.03.2023 / g.19.00

PESH  / Peshish / All That Jazz / premiera

Emil Miszk – trąbka, Sondre Moshagen – fortepian, Håkon Huldt-Nystrøm – kontrabas, Patrycja Wybrańczyk - perkusja

 

17.03.2023 / g.20.00

Sundial  Trio / IV  / Teraz Polska

Grzegorz Tarwid – fortepian, Wojciech Jachna – trąbka i kornet, Krzysztof Szmańda – perkusja i instrumenty perkusyjne.

Natalia Kordiak Quintet / Ytinamuh / premiera / Teraz Polska

Natalia Kordiak - głos, elektronika, Przemysław Chmiel – saksofony, Mateusz Kołakowski – fortepian, Alan Wykpisz – kontrabas, gitara basowa, Grzegorz Pałka – perkusja

 

18.03.2023 / g.20.00

Mateusz Gawęda Solo / Overnight Spells / Młoda Polska / premiera

Mateusz Gawęda - fortepian

Blacks' Myths / Blacks' Myths / Blacks' Myths III / Avant Days
Luke Stewart - gitara basowa, elektronika, Warren G. "Trae" Crudup III - perkusja
 

19.03.2023 / g.19.00

Perforto  / Uragano / Avant Days

Ola Rzepka - fortepian preparowany, Łukasz Marciniak - gitara elektryczna

 

Karnety Festiwalowe 2023 (na 5 dowolnie wybranych dni festiwalowych w drugiej połowie 2023 roku): 100 zł. Karnety będą w sprzedaży w czasie marcowej odsłony 26. Festiwalu Jazz Jantar tylko dla posiadaczy biletów na marcowe koncerty Festiwalu. Sprzedaż karnetów tylko w kasie Klubu Żak w dniach 17 – 19.03.2023 (lub do wyczerpania limitu) za okazaniem biletu na koncerty zaplanowane na 17 – 19.03.2023.

 

BILETY

 

BILETY 17.03 i 18.03

Bilety obejmują 2 koncerty tego samego dnia:
- 40 zł – ulgowe* dla studentów, uczniów, seniorów, na Kartę Dużej Rodziny, obywatele Ukrainy – tylko w kasie Klubu
- 75 zł – super zniżka* na Kartę do Kultury – tylko w kasie Klubu
- 80 zł – bez zniżek – w sklepie internetowym i w kasie Klubu

 

BILETY 15.03, 16.03, 19.03

- 20 zł – ulgowe* dla studentów, uczniów, seniorów, na Kartę Dużej Rodziny, obywatele Ukrainy – tylko w kasie Klubu
- 35 zł – super zniżka* na Kartę do Kultury – tylko w kasie Klubu
- 40 zł – bez zniżek – w sklepie internetowym i w kasie Klubu

 

* wyłącznie za okazaniem ważnej legitymacji i KARTY przy zakupie biletów (1 bilet na 1 legitymację / 1 KARTĘ)
Ulgowe bilety przysługują wyłącznie studentom studiów stacjonarnych i niestacjonarnych (licencjackich i magisterskich, do 26 roku życia), uczniom, emerytom i rencistom, na Kartę Dużej Rodziny oraz obywatelom Ukrainy – za okazaniem aktualnej, właściwej legitymacji lub Karty.

 

** bilety na koncert 15.03.2023 będą w sprzedaży po uzyskaniu zgody na przyjazd Marka Tokara do Polski.

 

Bilety bez zniżek można nabywać w naszym sklepie internetowym: tickets.klubzak.com.pl. Regulaminy sprzedaży znajdują się na stronie Klubu Żak klubzak.com.pl

Sprzedaż biletów oraz rezerwacje prowadzi kasa Klubu Żak codziennie w godzinach od 15.00 do 21.00 (w sb i nd od g.16.00). Kontakt: kasa@klubzak.com.pl; Tel. 58 344 05 73 lub 58 345 15 90 – w.117.

Zasady rezerwacji
Rezerwacje: kasa@klubzak.com.pl. Potwierdzone rezerwacje na koncerty należy odebrać w ciągu 3 dni od dnia potwierdzenia rezerwacji (nieopłacone w terminie rezerwacje są anulowane). Nie przyjmujemy rezerwacji na ostatnie 20 miejsc na dany koncert.
 

Organizator: Klub Żak, 80-266 Gdańsk, ul. Grunwaldzka 195/197,

kasa@klubzak.com.pl, tel. 58 344 05 73 w.117