Cukier i Brave Noises na 21. Jazz Jantar

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

27 października, w klubie Żak, w ramach tegorocznej edycji festiwalu Jazz Jantar, wystapią grupy Cukier i Brave Noises.

Grupę Cukier tworzą: Łukasz Kacperczyk, który zajmuje się elektroakustyczną muzyką eksperymentalną opartą przede wszystkim na dźwiękach generowanych przez syntezator modularny i podobne urządzenia. Nie stroni jednak od instrumentów wykonanych własnoręcznie i pracy z samplerami. Interesuje go niepowtarzalność i ulotność efektów pracy z takim zestawem oraz jego potencjał brzmieniowy. Ceni przestrzeń i wstrzemięźliwość w budowaniu dźwięków. Wspólnie z Wojtkiem Kurkiem (perkusja) tworzy duet Paper Cuts. Jest czwartym członkiem Modular String Trio. Udziela się w Warsaw Improvisers Orchestra. Razem z Mateuszem Wysockim (Fischerle) nagrywa jako Bouchons d’Oreilles. Michał Kasperek, bębnista free jazzowy z Warszawy jest znany ze składów Mutantz Duo, Lounge Ryszards, Infant Joy Quintet, Retarders3. Związany także z Warsaw Improvisers Orchestra. Jak sam mówi: gra bo ma fiksacje. Piotr Mełech, klarnecista-samouk, improwizator odwołuje  się zarówno do jazzowej tradycji, europejskiej awangardy, free impro, jak też szeroko pojętej muzyki etnicznej. Tworzy muzykę do spektakli teatralnych, aktywnie uczestniczy w działalności scenicznej Warsaw Improvisers Orchestra. Nagrywał bądź koncertował m.in. z takimi artystami jak Michael Zerang, Fred Lonberg-Holm, Tadeusz Sudnik, Mark Feldman, Ksawery Wójciński, Jerzy Mazzoll, Marcin Albert Steczkowski, Jacek Buhl.

Brave Noises to innowacyjny zespół muzyczny współtworzony przez kreatywnych i ambitnych muzyków jazzowych z Litwy, których twórczość to synteza jazzu, free jazzu, folku, world music i rocka alternatywnego. Album Brave Noises zatytułowany „Between the Dreams”, który ukazał się w 2017 roku i jest dostępny na wszystkich znanych platformach muzycznych. Zespół jest popularny dzięki uczestnictwu w festiwalu Vilnius Jazz w roku 2015, na którym otrzymał nominację do nagrody na najlepszej litewskiej formacji. Zespół tworzą Mantvydas Pranulis,   bardzo aktywny muzyk młodego pokolenia oraz inicjator licznych jazzowych i alternatywnych projektów muzycznych na Litwie. Pianista w Brave Noises, zaś z zespołem Allergy+ w 2017 roku zajął pierwsze miejsce w konkursie „Jazz talentai”. Muzyk otrzymał także nominację w kategorii najlepszy instrumentalista (nagroda Vilnius Jazz Young Power). Mantvydas Pranulis często współpracuje z twórcami filmowymi i teatralnymi. Gitarzysta Mindaugas Stumbras gra zarówno nowoczesny jazz, jak i muzykę współczesną. Mindaugas Stumbras współtworzy  projekt muzyczny MS Ensemble, Brave Noises. Jest zwycięzcą narodowego konkursu gitarowego „Gitarų šėlsmas”. Obecnie studiuje na Royal Conservatoire of Scotland w Glasgow, podobnie jak perkusista Domas Snarskis. Saksofonista Kazimieras Jušinskas jest laureatem nagrody „Vilnius Jazz Young Power 2015“ (Grand Prix), a także członkiem zespołów Džiazlaif i kwartetu saksofonowego The Septet and Katarsis4. (saxophone quartet). Studiuje w  Lithuanian Academy of Music and Theatre razem z drugim saksofonistą z zespołu, Arminasem Bižys.

CO? – Jazz Jantar 2018: Cukier / Brave Noises
KTO? – Cukier: Michał Kasperek, Piotr Mełech, Łukasz Kacperczyk / Brave Noises: Mantvydas Pranulis, Arminas Bižys, Kazimieras Jušinskas, Mindaugas Stumbras, Dominykas Žernys
GDZIE? – Klub Żak, Gdańsk
KIEDY? – 27/10/2018, 20:00

Tagi: