Club Tour na rozpoczęcie XI. Made in Chicago

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

Na rozpoczęcie XI. edycji festiwali Made in Chicago, 20-go maja, organizatorzy zapraszają na club tour, czyli przechadzkę po kultowych miejscach Poznania, w których jazz nabierze nowych kontekstów. Tego wieczoru odbędzą się aż cztery koncerty.

W Piano House wystąpi Jeremy Kahn - jest jednym z najbardziej rozchwytywanych pianistów jazzowych w Chicago. Ukończył Boston’s New England Conservatory. Nagrywał z wieloma wybitnymi artystami od Dizzy Gillespiego poprzez Arethę Franklin po Joni Mitchell. W Poznaniu wystąpi w solowym koncercie, podczas którego zabierze nas w muzyczną podróż od mainstreamu po awangardę, potwierdzając status wirtuoza.

Drugim koncertem wieczoru, tym razem w Scenie na Piętrze, będzie Juli Wood's Chicago Calling. Kwartet prowadzony przez saksofonistkę Juli Wood gromadzi w swym składzie znakomitych instrumentalistów, a w swej idei sięga do tradycji najwybitniejszych amerykańskich ikon jazzu. Chicago Calling w swej twórczości prezentuje niepowtarzalną muzyczną wycieczkę przez historię legend Chicago i miejsc, w których grali. Na koncercie usłyszymy kompozycje takich artystów, jak Gene Ammons, Fred Anderson, Von Freeman, Clifford Jordan, Sun Ra czy Johnny Griffin. W kilku utworach Juli Wood oprócz gry na saksofonie zaprezentuje również swoje możliwości wokalne, śpiewając piosenki znane z wykonań Dinah Washington, Joego Williamsa oraz Johnny’ego Hartmana.

Kolejna będzie wizyta w Klubie Dragon i występ Vincent Chancey Group. Chancey pod własnym nazwiskiem wydał trzy płyty, a na ponad stu pięćdziesięciu wystąpił jako muzyk towarzyszący. Karierę rozpoczął w latach 70., grając głównie z dużymi zespołami, takimi jak Sun Ra Arkestra, Lester Bowie Brass Fantasy, The Gil Evans Orchestra, David Murray Big Band, Carla Bley Big Band oraz orkiestrą Muhala Richarda Abramsa twórcy stowarzyszenia AACM. Występował także z wieloma popularnymi artystami, jak Maxwell, Aretha Franklin, Elvis Costello czy Charlie Haden. Na koncercie w Poznaniu pojawi się w towarzystwie klarnecisty Jasona Steina i basisty Jasona Roebke oraz polskiego perkusisty Kuby Suchara, mającego za sobą bogate doświadczenia z czołowymi przedstawicielami chicagowskiej sceny jazzowej (wspólne projekty między innymi z Mike’em Reedem czy Rob’em Mazurkiem).

Wieczór zakończy Switchback w klubie Las. Członkowie zespołu wywodzą się z odmiennych rejonów muzyki improwizowanej. Mars Williams (USA) charyzmatyczny saksofonista od lat współpracuje z elitą chicagowskiej sceny free-jazzowej. Jest jednym z założycieli Peter Brötzmann Chicago Tentet. Hilliard Greene (USA), absolwent Berklee College of Music, ma za sobą wieloletnią współpracę ze znakomitymi muzykami, grał m.in. z Jimmym Scottem, Cecilem Taylorem czy Donem Pullenem. Klaus Kugel (Niemcy) to elita europejskich perkusistów sceny jazzowej i improwizowanej. Wacław Zimpel (Polska) – wirtuoz klarnetu, zafascynowany żywą muzyką bez podziału na gatunki i rodzaje. Swobodnie łączy klasyczny jazz z wolną improwizacją i etnicznymi tradycjami różnych kultur. W kwietniu 2015 roku kwartet wydał znakomicie przyjętą płytę.

Dla wytrwałych w Klubokawiarni Maskalina odbędzie się Jam Session z udziałem muzyków z Chicago i Poznania.

CO? –  XI. Made in Chicago: Club Tour
KTO? – Jeremy Kahn, Juli Wood's Chicago Calling, Vincent Chancey Group, Switchback
GDZIE? – Poznań (start Klub Piano House)
KIEDY? – 20/05/2016, 19:00
BILETY? – 25 zł; karnet na 4 koncerty: 60 zł

Tagi: