"City Of Gardens"- nowy album od tria RGG, Samuela Blasera i Verneriego Pohjoli

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

Zbliża się Międzynarodowy dzień Jazzu. Do 30 kwietnia zostało nam jeszcze ledwie cztery dni. W wielu miejscach będziemy ten dzień świętować na różne sposoby. Najczęsciej będą to wydarzenia koncertowe. Nieco inaczej podejdzie do tego Fundacja Słuchaj. Tego dnia na rynku ukaże się najnowszy album City Of Gardens.

Płyta mieści nagranie koncertowe doskonale znanego tria RGG dokonane podczas ubiegłorocznej, dwunastej edycji katowickiego festiwalu Silesian Jazz. Na deskach sceny Sali koncertowej Miasta Ogrodów stanął wówczas kwintet złożony z Łukasza Ojdany - fortepian, Macieja Garbowskiego – kontrabas i Krzysztofa Gradziuka – perkusja oraz zaproszeni goście pochodzący z Finlandii znakomity trębacz Verneri Pohjola, a także wirtuoz puzonu, Szwajcar Samuel Blaser. Obydwaj goście to muzycy doskonale znani polskiej publiczności. Mieliśmy okazję słuchać ich wielokrotnie na naszych koncertowych scenach, zarówno festiwalowych, jak i klubowych, ale w takim zestawieniu wystąpili po raz pierwszy.

I tak to czasami się zdarza, że w efekcie takich spontanicznych spotkań powstaje muzyka mająca ten unikatowy powab niespotykanej świeżości zostawiając na słuchaczu wrażenie, że muzycy grają z jednej strony jak natchnieni otwierając przed publicznością nieznane przestrzenie, z drugiej tak jakby znali się od dekad i w toku wspólnej artystycznej podróży wypracowali własne brzmienie i homogeniczny dźwiękowy kosmos.

Wiele z takich muzycznych spotkań koncertowych pozostanie tylko w pamięci uczestników koncertu. Tym razem rejestratory dźwięku były na czas włączone i zadziałały bez zastrzeżeń i dzisiaj w dniu kiedy świętujemy jazz, możemy świętować także płytowe narodziny projektu Contemporary Sonus.

Tagi: