Chryste Panie, Get the Blessing oraz Joe Lovano Classic Quartet na Jazz Jantar 2017

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

Grupa Chryste Panie zagra 10 listopada, w gdańskim klubie Żak, w ramach festiwalu Jazz Jantar 2017. Drugim koncertem wieczoru będzie występ formacji Get the Blessing. Na zakończenie, na scenę wyjdzie Joe Lovano, w towarzystwie swojego Classic Quartet.

Debiutancki krążek zespołu CHRYSTE PANIE to jedna z najciekawszych tegorocznych płyt z pogranicza, jazzu, wolnej improwizacji i elektroniki. W czasach, kiedy muzyka improwizowana coraz częściej zdaje się popadać w rutynę, kwartet frapująco odświeża jej formułę. Czerpie ze zróżnicowanego instrumentarium, gra z werwą, a nad wszystkim powiewa szaleńczy duch zabawy i zawziętości. Ta płyta jest efektem spotkania młodych, ale doświadczonych muzyków, którzy od dłuższego czasu udzielają się w różnych składach nowej fali polskiej muzyki improwizowanej. Wojtek Kurek wielokrotnie uczestniczył w improwizowanych koncertach w warszawskich Chmurach oraz cyklu spotkań muzycznych Impro Miting w Eufemii. Jego spojrzenie na instrument pozwala odejść od pojmowania perkusji jedynie jako bazy rytmicznej na rzecz melodyki, płynności, wielowarstwowej dynamiki i nieokreślonego sonoryzmu. Współtworzył zespoły Bubble Pie, Mono Liza, Sadza, Prohibit oraz współpracował m.in. z Katarzyną Łopatą. Obecnie gra w Trio Maku i z Łukaszem Kacperczykiem w Paper Cuts.

Aleksander Żurowski pasjonuje się muzyką poważną wszystkich epok oraz improwizowaniem w gronie znajomych. Jest połową dwuosobowego zespołu Nietakt oraz jednym z członków Warszawskiej Orkiestry Improwizowanej. Michał Małota grę opiera na intuicji i improwizacji, inspirując się Tomaszem z Kempis i techno. Michał Stawarz gra muzykę z pogranicza folku z zespołami Ruta, Delira & Kompany czy Żywiołak.

Kiedy Get the Blessing  zdobyło BBC Jazz Award w 2008 roku za Najlepszy Album, basista Jim Barr nie krył zdziwienia. Stwierdził, że są kompletnymi autsajderami, a ich twórczość to niemal punk rock w świecie jazzu. Niemalże dekadę później, po wydaniu czterech kolejnych albumów, niewiele się zmieniło. Grupa z Bristolu wciąż potrafi odnaleźć doskonały kompromis pomiędzy historią a przyszłością gatunku. Kolejny krok naprzód, a zarazem godny dodatek do panteonu wydawnictw, które definiują jazz na nowo w XXI wieku zarówno dla muzyków, jak i dla słuchaczy – przekonywał Paul Margee w recenzji wydanego w 2015 roku Astronautilus na łamach portalu Louder Than War.

Wielu nazywa muzykę wykonywaną przez Get the Blessing jazz rockiem i chociaż faktycznie elementy jednego i drugiego gatunku są w niej obecne, daleko im do Johna McLauglina czy Weather Report. W ich brzmieniu nie słychać fuzji, to połączenie przy zachowaniu dwóch tożsamości. Zresztą nie mogło być inaczej, skoro w składzie znajdują się muzycy związani z między innymi Portished, Peterem Gabrielem czy Siouxsie Sioux. Perkusista Clive Deamer miał nawet okazję niedawno odwiedzić Trójmiasto, gdy występował wraz z Radiohead podczas festiwalu Open'er.

Po raz pierwszy Get the Blessing wystąpiło na festiwalu Jazz Jantar w 2012 roku, promując album OC DC, którego nazwa pochodzi od inicjałów dwóch największy inspiracji kwartetu – Ornette'a Colemana oraz Dona Cherry'ego.

Laureat Grammy (2000), awangardowy saksofonista i kompozytor Joe Lovano, lider i członek wielu zespołów, w tym orkiestr. Pochodzący z Cleveland artysta bez lęku podejmuje wyzwania, realizując swoje konceptualne i tematyczne przedsięwzięcia w poszukiwaniu nowych form artystycznego wyrazu i sposobów na zdefiniowanie jazzowego idiomu.

W roku 2014 Lovano otrzymał nagrodę Jazz Journalists Associaction Multi-reeds Player i Tenor Saxophonist of the Year oraz tytuł Tenor Saxophonist of the Year wg Down Beat Magazine. Wydał 23 głośne albumy pod marką Blue Note, przy trzech ostatnich skupiając się na kwintecie Us Five.

Ze swoim Joe Lovano Classic Quartet saksofonista zgłębia bogatą historię jazzu mainstreamowego, poprzez swing i bebop, a nawet soulful. Jako aktywny zwolennik straight-ahead jazzu, współpracujący dziesięć lat temu z Hankiem Jonesem, Lovano w szalony sposób oddaje cześć strukturom muzycznym.

Bruce Lundvall napisał, że Lovano jest „gigantem gry na swoim instrumencie oraz pełnoprawnym gigantem jazzu”.

CO? – 20. Jazz Jantar: Get the Blessing / Joe Lovano Classic Quartet
KTO? – Chryste Panie: Michał Małota, Aleksander Żurowski, Michał Stawarz, Wojtek Kurek / Get the Blessing: Jake McMurchie, Pete Judge, Jim Barr, Clive Deamer / Joe Lovano Classic Quartet: Joe Lovano, Lawrence Fields, Peter Slavov, Lamy Istrefi
GDZIE? – Klub Żak, Gdańsk
KIEDY? – 10/11/2017, 20:00
BILETY? – 100 pln / 80 pln / 60 pln
KARNET? - 300 pln / 200 pln

 

Tagi: