CHRIS JARRETT & FRANEK POSPIESZALSKI czyli Druga odsłona słynnego Cyklu koncertowego Supersam + 1

Autor: 
Redakcja (materiały organizatora)

Cykl koncertowy Supersam + 1 zadomowił się na naszym muzycznym rynku na dobre i radujmy się ponieważ jest jedną z nielicznych inicjatyw koncertowych podejmujących ryzyko jakie niesie ze sobą najbardziej fascynująca cech sztuki, jaką jest improwizacja. W drugiej w tym roku odsłonie cyklu, 9 października, o godzinie 20.00, tym razem w warszawskim DZIKu wystąpią, a jakże po raz pierwszy na wspólnej scenie, Chris Jarrett i Franek Pospieszalski.

Kim są wymienieni artyści wiedzą zapewne wszyscy interesujący się muzyką improwizowaną, nie mniej, raz żeby wiedza utrwaliła się lepiej dwa by pobudzić wyobraźnię słuchaczy czego świadkami mogą być dodajemy krótkie notki obydwu dżentelmenach. Tak więc najpierw,

Chris Jarrett - amerykański pianista i kompozytor od 35 lat mieszkjący w Niemczech. Urodził się w Allentown w stanie Pensylwania. W wieku 13 lat rozpoczął naukę gry na pianinie i otrzymywał prywatne lekcje od Vincenza Ruzicki. Następnie kontynuował naukę na słynnym Oberlin Conservatory of Music w stanie Ohio. W 1985 roku wyjechał do Niemiec i studiował na Carl von Ossietzky University w Odlenburgu, gdzie wykładał w latach 1988-1989. W tym miejscu rozpoczęła się jego kariera jako profesjonalnego muzyka. Początkowo komponował mniejsze utwory na pianino, potem utwory muzyki kameralnej, balet, muzykę filmową, opery, oratoria i większe utwory orkiestrowe. Po czasie spędzonym w Oldenburgu, mieszkał w Neuhäusel niedaleko Koblenz. W 2006 roku przeprowadził się do Paryża jednak niedługo później wrócił do Niemiec i od tamtej pory mieszka w południowym Palatynacie. Od 1985 roku nieprzerwanie koncertował jako pianista w klubach, teatrach i salach koncertowych na całym świecie. Pojawił się w większości krajów Europy, w Rosji, na Ukranie, w Kanadzie, Afryce Północnej, Australii i Indonezji. Występował zarówno solo, jak i z innymi muzykami takimi jak Dhafir Youssef, Zoltan Lantos, Luca Ciarla, Ramesh Shotham, Pascal Gully, Erwin Ditzner czy Leszek Możdżer. Regularnie występuje w duecie z Erwinem Ditznerem i jest liderem kwartetu Four Free. Występuje głównie jako solista grając na fortepianie swoje kompozycje, które czerpią z muzyki klasycznej i improwizacji jazzowej.

Franek Pospieszalski - kontrabasista pochodzący z muzycznej rodziny. W 2018 roku ukończył studia magisterskie na Akademii Muzycznej w Katowicach na Wydziale Jazzu. Licencjat duńskiego Rhythmic Music Conservatory. Absolwent PSM II st. im. Józefa Elsnera w Warszawie. Uczęszczał również do szkoły muzycznej z Wydziałem Jazzu na ul. Bednarskiej.  Jest muzykiem i kompozytorem czynnie działającym w wielu międzynarodowych jak i lokalnych zespołach jako sideman, a także lider kilku swoich projektów. W 2017 r. wydał autorską debiutancką płytę „1st level” ze swoim zespołem Franciszek Pospieszalski Sextet, a w 2019 r. płytę „Accumulated Thoughts” ze swoim trio. Na konkursie Jazz Juniors wraz z zespołem Franciszek Pospieszalski Trio został wyróżniony nagrodą w postaci trasy koncertowej w Azji, również otrzymując nagrodę indywidualną Złoty Kontrabas im. Andrzeja Cudzicha.

 

 

Tagi: